Mit tehet a szülő egy szemtelen tinédzserrel, aki ráadásul jogilag már felnőtt?

• Szerző: Purkald Kriszta

A tinédzserkorban a gyerekek hatalmas változásokon mennek át. A 16-18 éves korig terjedő életszakasz átmenet a gyermekkor és a felnőttség között, amelynek során a nemi hormonok elkezdik működésüket, kialakulnak a másodlagos nemi jellegek, és ezekkel párhuzamosan jelentős pszichés változások következnek be. Vannak, akiknél ez a szakasz elhúzódik akár 20 éves korig is.



Vitatkoztunk, és a 18 éves fiam ismét becsapta maga mögött az ajtót úgy, hogy majdnem kiszakadt a falból. Ez gyakori nálunk az elmúlt években, és én már feladtam, hogy vesződjek az érthetetlen lelkivilágával. Viszont tegnap, amikor hazaért, leült mellém az asztalhoz és azt mondta: „Anyu, köszönöm mindazt, amit értem tettél apával eddig. Rájöttem, hogy amikor valaki jogosan fogalmaz meg felém kritikát, akkor irdatlanul dühös leszek, de most megtanultam valamit, ami miatt kezelni tudom ezt az állapotot. Köszönöm, hogy elviseltétek a kirohanásaimat! És most segítek neked mosogatni.” – csendben ültem értetlenül, potyogni kezdtek a könnyeim. Valóban elmosogatott, és ez 1 évvel ezelőtt történt. A fiam azután teljesen megváltozott, és csak hónapokkal később derült ki számomra, hogy önismereti foglalkozásokra kezdett járni, és ez segített nekünk – ezt mesélte az egyik coaching kliensem anyukája.

A fizikai fejlődéseken kívül a 16-20 éves korban óriási változást jelent a továbbtanulás, a munkába állás, az érettségi és a szakvizsgák időszaka. A legtöbb gyerek szorong ezekben az években akár be meri vallani, akár nem, és sokkal több törődésre vágynak, mint gondolnánk, vagy mint ahogy ők gondolnák. Tele vannak kétellyel, önbizalomingadozással, kérdésekkel és félelmekkel a jövőre nézve. Azonban a legtöbb esetben a félelmek és a bizonytalanságok támadásokra és bezárkózó viselkedésre ösztönzik őket, amelyet igen nehezen tud elviselni a környezetük. A szüleik hiába tesznek meg mindent értük, hiába szeretnék őket ”jó útra terelni”, sok esetben hálátlan és durcás reakciókat kapnak a gyermekeiktől. A hangos viták pedig csak fokozódnak, és olykor olyan mértékben eldurvulnak, hogy a gyerekek ”világgá mennek” vagy a droghoz és az alkoholhoz nyúlnak. 

„Mit tehet a szülő?” – kérdezte egyik coaching kliensem, Anna, aki jár hozzám és van egy igen makacsnak tűnő 18 éves lánya. Nem nagyon értette, amikor ezt válaszoltam: „Adj neki megértést, magyarázd el neki, hogy mi zajlik le éppen őbenne, és mi az, amit te érzel, majd hagyd, hogy megeméssze, és hagyd, hogy hibázzon.” Szülőként ez nem könnyű, főként azért, mert sok elvárás van bennünk a gyermek felé és önmagunk felé is, és amikor nem tudunk megfelelni ezeknek, akkor nagyon dühösek leszünk. A régóta egymásra rakódó érzelmek nem teszik könnyűvé, hogy megértően és türelemmel beszéljünk egy szemtelen kamasszal vagy tinédzserrel. De ebben a korszakban nem használ más, sem a fenyegetések, sem a zsarolás, sem az agresszió. Végül Anna a gyermekét is elküldte hozzám, és 1 hónap után már sokat javult a kapcsolatuk.

Munkám során gyakran tartok ingyenes előadásokat is az ifjúságnak és a szülőknek is, mert szeretnék minél több embernek segíteni abban, hogy megtalálja az igazi önmagát, és ezáltal olyan békés útra leljen, amivel könnyebbé válnak a mindennapjai. 

Az idén nyáron 3 napos önismereti foglalkozásokat tartok 17-22 éveseknek, amely során nagyon sokat fogunk arról tanulni, hogy hogyan működnek az emberek, mi az oka az egyes emberi viselkedéseknek, milyen személyiségtípusok vannak, hogyan érdemes kezelni az egyes személyiségtípusokat, és hogy mit érezhetnek a szüleik, hogy milyen szülőnek lenni. 

Az együttérzés mellett a cél, hogy tágítsuk a gyermekek nézőpontjait, és megértést adjunk a dolgok működéséről. Az az ember, aki önmagával harmóniában van, senkit sem bánt. Ha nem bírnak a szülők a gyermekeikkel, gondoljanak mindig arra, hogy nagyon frusztrált és önbizalomhiányos lehet a gyerekük, és ezen az önismerettel, és egymás jobban megismerésével lehet változtatni. A tanulás, a házimunka, a munka, a sport és minden más is hatékonyabban fog működni, ha önmagunkkal tisztában vagyunk. Ha megértjük a saját működésünket, akkor pontosan tudni fogjuk, hogy mit miért teszünk, és ha bármin is változtatni szeretnénk, csak ezután tudunk. Minden küzdelem mögött ott van a szeretet, mert ha az nem lenne, akkor a vita sem lenne. Aki nem szeret minket, az érdektelenül közömbös irántunk, nem lesz dühös, nem vitatkozik. Találjuk meg tehát a viták gyújtópontját, és ezt a sok energiát fordítsuk az együttműködésre!



Purkald Kriszta coach
Hogyan élj úgy, ahogy valójában szeretnél? Boldogan, kiegyensúlyozottan, félelmek és frusztráció nélkül. Mindenkinek jár a boldogság! De mindenkinek más útja van, amellyel eljuthat idáig. Ne mások útját járd! Keressük meg együtt a tiédet! 
Elérhetőség: 
e-mail: hello@purkaldkriszta.hu
weboldal: www.purkaldkriszta.hu

Fotó: freepik.com