Az otthoni munka jobb a férjeknek, mint a feleségeknek – derül ki egy új tanulmányból

• Szerző: filantropikum.com

A nők gyakran küzdenek azzal, hogy valahogy egyensúlyt teremtsenek a házimunka elvégzése, a gyereknevelés és a munkahelyük között. Egy nemrégiben készült tanulmány pedig kimutatta, hogy a férfiak esetében jobb a munka és a magánélet közötti egyensúly, ha otthonról dolgoznak, mint a nők esetében - olvasható a filantropikum.com oldalán.

Az Ohioi Egyetem tanulmánya szerint az otthonról dolgozó anyák sokkal több házimunkát végeznek a munkájuk mellett, és bűntudatuk van, ha nem tudják elvégezni az egyéb teendőket, miközben otthonról dolgoznak, míg a férfiaknál nem ez a helyzet - írja a filantropikum.com.

Az is kiderült, hogy Kínában és Dél-Koreában a két jövedelemből élő házaspárok esetében a férjek általában kevesebb házimunkát vállalnak, amikor a feleségeik otthonról dolgoznak, mint amikor bejárnak a munkahelyükre.

A kutatók két felmérést készítettek a tanulmányhoz a járvány idején. Az első felmérésben 172 házas, két jövedelemből élő heteroszexuális pár vett részt Kínában, akiknek legalább egy gyerekük van. A második felmérésben 60, két jövedelemből élő heteroszexuális pár vett részt Dél-Koreában, egy részüknek van gyerekük, másoknak pedig nincs.

Jasmine Hu, a tanulmány vezető szerzője és az Ohio Állami Egyetem Fisher College of Business menedzsmentprofesszora azt mondta: „Azt találtuk, hogy a férfiak és a nők nem azonos tapasztalatokkal rendelkeznek az otthoni munkavégzés kapcsán.”

„Még mindig vannak nemek közötti különbségek abban, ahogyan a munkájukat és a családi kötelezettségeiket kezelik” – tette hozzá Hu. Szerinte ezek az eredmények alapvetően azt sugallják, hogy a férjek „több erőforrást és támogatást tudnak biztosítani feleségüknek a távmunka elvégzéséhez, ha rugalmasan ütemezhetik be munkaidejüket.”

Hu ugyanakkor úgy gondolja, ez a tanulmány jó kiindulópont lehet azoknak a nőknek, akik úgy gondolják, a férjük nem segít eleget a ház körül, és azoknak a munkaadóknak is, akik nem akarják, hogy a családos alkalmazottak kiégjenek, ezért változtatni próbálnak a munkaprogramon.

„A cégeknek és a vezetőknek nagyobb rugalmasságot kell biztosítaniuk férfi alkalmazottaiknak, hogy ők és családjaik jobban alkalmazkodhassanak az olyan válságokhoz, mint a világjárvány” – mondta Hu.

A távmunka nyilvánvalóan normává vált a járvány ideje alatt, és úgy tűnik, bizonyos mértékben továbbra is meghatározó marad. „Az emberek nagyon megszokták az otthoni munkavégzés előnyeit, és sokan nem akarnak teljes munkaidőben visszamenni az irodába” – érvelt Hu. Azt is hozzátette, hogy szerinte a hibrid munkaprogramban rejlik a jövő, különösen, ami a párok, családok életét illeti.

„Ez lehetővé teszi az alkalmazottak számára, hogy élvezhessék az otthoni munkavégzés biztosította rugalmasságot, ugyanakkor lehetőségük nyílik arra is, hogy többet kommunikáljanak a kollégáikkal az irodában, ami fokozhatja az együttműködést, valamint kreativitást és innovációt inspirálhat. Úgy gondoljuk, hogy a megállapításainkat a válság utáni időkre is alkalmazni lehet. A COVID-19-válság a belátható jövőben drámai módon megváltoztathatja az alkalmazottak munkavégzését, és azt, ahogy a kettős keresetű házaspárok teljesítik a munkahelyi és családi kötelezettségeiket” – magyarázta a kutató.

De nem ez az első tanulmány, ami megállapította, hogy a nők, és különösen az édesanyák nehézségekkel néznek szembe az otthoni munkavégzés terén. A Yale 2020-ban végzett tanulmánya kimutatta, hogy az otthonról dolgozó kisgyerekes anyáknál nagyobb valószínűséggel jelentkeznek a kiégés és a depresszió tünetei, mint a rugalmas időbeosztású férjeknél.

Forrás: filantropikum.com
A kép forrása: freepik.com