Hogyan lehet hatékonyabb a home office szülőként?

• Szerző: Hajdu Vivien

Minden szülő számára kihívás lehet távol lenni napi 8, 10 akár 12 órában otthonról. Sajnos nem minden szülő engedheti meg, hogy magánbölcsödébe írassa gyermekét, vagy bébiszittert fogadjon fel, amíg munkába kell mennie. Sokaknak a nagyszülők sem tudnak segíteni, ezért nagyon nehéz lehet összeegyeztetni a család életét a munkával. A home office egy olyan lehetőség a szülők számára, ami jelentősen megkönnyítheti a mindennapokat. 
 

A munkát a családod köré építsd és ne fordítva!

Amikor a munkahelyre kell bejárnia a szülőknek, általában a munka köré építik a családi teendőket, de home office-ban nem kell így lennie. Vizsgáld meg családod szükségleteit, állíts össze egy táblázatot arról, hogy kinek, mikor, hova kell mennie. Ebben legyen benne, hogy reggel mikor kell vinni a gyerekeket óvodába, iskolába, melyik nap vannak különóráik, nektek a pároddal milyen házon kívüli elfoglaltságotok van. Az elkészült táblázatból pedig meg tudjátok állapítani, hogy ki viszi, hozza a gyerekeket és mikor. Ezek után pedig már csak egy dolog maradt, hogy beütemezzétek a munkátokat. 

Ha lehetséges, próbáljátok olyan időpontokban elvégezni a munkátokat, amikor a gyerekek nincsenek otthon. Ha késő estig nyúlik a munka, vagy beteg a gyermek, esetleg szünet van az iskolában, akkor pedig alakítsatok ki a gyerekekkel együtt szabályokat, amelyek alapján meg tudják állapítani, hogy lehet-e zavarni vagy sem. Lehet ez egy fejhallgató viselése, vagy, hogy milyen ruhában vagy éppen, de legyen ez valami olyan dolog, amit a gyerekek meg tudnak jegyezni könnyen. 

Az egyik előnye a home office-nak, hogy több időt tölthetsz a családoddal, hiszen rugalmasan be tudod osztani a munkaidődet. Azonban, ha rosszul alakítod ki a napi menetrendet, akkor az a családdal töltött idő rovására (is) mehet. Próbáld meg befejezni a munkádat, amíg hazaérnek a gyerekek, ha mégis marad valami sürgős feladatod, akkor kérd meg a párodat, hogy addig kösse le a piciket ő, amíg végzel. Másik opció lehet, hogy este miután lefeküdtek a gyerekek még folytatod a munkát, de ezt csak akkor tedd, ha sürgős feladatod van, és neked sem okoz problémát. 

Tűzz ki célokat magad elé!

Legyenek konkrét céljaid minden nap. Ne tűzz ki túl sok célt magad elé, mert akkor, ha nem sikerül teljesítened, a motivációd alább hagyhat. Kezdd kis lépésekkel, és ha sikerül teljesíteni azokat a kijelölt munkaidődön belül, akkor vállalhatsz több feladatot is egy nap. 

Tarts elegendő szünetet! 

Az irodában is kisebb szünetek mellett végzed a munkádat, elmész a büfébe egy kávéért, félbeszakítanak a kollégák a legfrissebb pletykákkal, vagy éppen el kell menned egy meetingre. Otthon is iktass be kisebb szüneteket, lehet ez otthon is egy kávészünet, egy apró séta a ház körül. Ha háztartásbéli teendőiddel sem szeretnél elmaradni, akkor a szünetek során ezeket is megcsinálhatod, elindíthatsz egy mosást, porszívózhatsz. Ezek kellően megmozgatnak, kikapcsolnak, és újult erővel kezdhetsz neki a következő munkablokknak. 

A munka előtt és után is legyen valami rá- és levezető tevékenységed. Szabj határt annak, hogy mikortól kezdődik a munka vagy éppen ér véget. Ezek a tevékenységek a rutin részét képezik, például reggel elmosogatsz, lefőzöd a második kávédat és elkezded a munkát, délután pedig elmész a gyerekekért.

Legyen egy kialakított családi rutinotok, amihez ragaszkodni is tudtok. Osszátok fel egymás között a feladatokat, a nagyobb gyerekek a házimunkából is kivehetik a részüket. Akkor hatékony a home office szülőként, ha meghatározzátok, milyen feladatokat kell elvégeznetek, és kellően elkülönítitek a munkaidőt a családdal töltött időtől. 

A kép forrása: freepik.com