Az érzelmi és verbális bántalmazás jelei: ha időben felismered őket, sok bajtól megkímélheted magad

• Szerző: filantropikum.com

Senki nem érdemli meg, hogy aláássák az önbecsülését, és lerombolják az önbizalmát. Senki nem érdemli meg, hogy manipulálják, érzelmileg és verbálisan bántalmazzák. Néha azonban akaratunkon és tudtunkon kívül is áldozatul eshetünk ennek, amikor a körülöttünk lévő emberek, akár a párunk, a barátaink vagy éppen a szüleink apránként lerombolják az önértékelésünket - olvasható a filantropikum.com oldalán.

Az első lépés annak elfogadásához, hogy bántalmazó kapcsolatban vagy, az, hogy felismered ennek jeleit. Egy dolgot pedig mindenképpen fontos megjegyezni: attól, hogy a bántalmazás nem fizikai, még ugyanúgy érvényes. Lehet, hogy nincsenek külső sebek, amik tanúskodnának róla, de a belső sebek ugyanolyan kegyetlenek és fájdalmasak lehetnek - írja a filantropikum.com.

Mi is pontosan az érzelmi és verbális bántalmazás?

Érzelmi és verbális bántalmazásról akkor beszélhetünk, ha valaki a szavaival, cselekedeteivel arra törekszik, hogy irányítson, elszigeteljen, vagy félelemben tartson egy másik embert. A bántalmazás formája lehet kijelentés, fenyegetés vagy cselekedet, de akár egy bizonyos viselkedésminta is.

A verbális bántalmazás tulajdonképpen az érzelmi bántalmazás egyik formája, ami kizárólag szavakkal törekszik a lealacsonyításra, megalázásra, megszégyenítésre és demoralizálásra.

A bántalmazás ezen formái ugyanúgy legyengíthetik az embert, mint a fizikai bántalmazás, és súlyos negatív hatásuk lehet mind a fizikai, mind a mentális egészségre. Ugyanakkor más egészségügyi problémákkal is összefüggésbe hozhatók, beleértve a szorongást, a depressziót, poszttraumatikus stressz szindrómát, az öngyilkossági hajlamot és az alacsony önbecsülést.

Mik az érzelmi bántalmazás jelei?

1. A szeretet megtagadása
Ha valaki megtagadja tőled a szeretetét, ezzel a módszerrel próbál megbüntetni és uralkodni feletted. Ez a viselkedés teljes mértékben szándékos, és az illető célja, hogy rád kényszerítse az akaratát. Természetesen előfordulhat, hogy a párod egy veszekedés után éppen nem érzi úgy, hogy ki akarja mutatni a szeretetét, de ha ez a viselkedés rendszeresen előfordul, az már érzelmi bántalmazásra utal.

2. A magánélethez való jog megsértése
Ez is az érzelmi bántalmazás jele lehet, bármilyen apróságnak is tűnjön. Ha a párod folyamatosan ellenőrzi a privát üzeneteidet, akár akkor, amikor épp nem vagy a közelben, akár arra kér, hogy oszd meg vele a jelszavaidat, ez annak az egyértelmű jele, hogy nem tiszteli a magánélethez való jogodat, és, ami még fontosabb, nem tisztel téged.

3. Ultimátumok
Ha a párod téged hibáztat azért, amiért „nyomást kell rád gyakorolnia”, hogy meghozz egy döntést, az valójában egy rejtett fenyegetés. Aztán, amikor választási lehetőséget ad neked, hogy úgymond javíts a helyzeten, akkor úgymond „nagylelkűen” viselkedik, de közben minden felelősséget rád hárít.

4. Nem tartja tiszteletben a személyes tárgyaidat
Ha a párod gondatlanul bánik a számodra fontos személyes tárgyakkal, például egy karórával, amit az édesapádtól kaptál, vagy egy lámpával, ami fontos a számodra, az az érzelmi bántalmazás jele. Eltöri vagy elveszíti ezeket a számodra fontos tárgyakat, és ez is egy módja annak, hogy emlékeztessen rá, kinek a kezében van a hatalom a kapcsolatban.

5. Elidegenítés
A bántalmazó emberek gyakran megpróbálják irányítani a kapcsolataidat. Ha valakit nem kedvelnek, megtalálják a módját, hogy tönkretegyék a vele való kapcsolatodat. Mindenkitől elidegenítenek, akit szeretsz, és idővel úgy fogod érezni, hogy elveszítetted a családod és a barátaid támogatását.

6. Az erőforrások ellenőrzése
Nem elég, hogy érzelmileg irányít, a pénzügyeidet és egyéb erőforrásaidat is igyekszik az ellenőrzése alatt tartani. Ezt megteheti azzal, hogy teljes mértékben átveszi az irányítást az anyagiak felett, így nélküle nem boldogulsz, és nem tudsz gondoskodni más szeretteidről sem, de az is lehet, hogy szabályozza a telefonhoz, az autóhoz és más tárgyakhoz való hozzáférésedet, a lényeg, hogy valamilyen módon a hatalmában tartson.

7. Mikro-megcsalások
Ha a párod másokkal szoros érzelmi kapcsolatot alakít ki, és eltitkolja ezt előled, miközben tőled megtagadja a szeretetet, az érzelmi bántalmazásnak számít. Ez történhet titkos üzenetek formájában, vagy megtagadhatja, hogy megmondja, hová megy, a lényeg, hogy szeretetet ad valaki másnak, miközben tőled megtagadja azt.

8. Elzárkózás
Ha a párod nem hajlandó kommunikálni veled, semmibe veszi vagy akár megsérti az érzéseidet, akkor nem csak, hogy nem tisztel, de játszadozik veled, és érzelmileg bántalmaz. Különösen akkor, ha a kapcsolatotokról szeretnél beszélni, de elzárkózik ez elől.

Addig rá sem jövünk, hogy egy mérgező kapcsolat rabjai vagyunk, amíg rá nem eszmélünk a következőkre!

Mik a verbális bántalmazás jelei?

1. Fenyegetések
Amikor a szeretett személy fenyegetésekkel próbál sakkban tartani téged, például azt mondja, hogy elhagy, és magával viszi a gyerekeket, vagy kijelenti, hogy ha nem teszed azt, amit mond, rosszabb módszerekhez folyamodik, az a verbális bántalmazás egyik formája. Így próbál megszégyeníteni és megfélemlíteni, hogy tudd, kinek a kezében van a hatalom a kapcsolatban.

2. Sértő nevek és jelzők használata
Bár bizonyos becenevek természetesek, ha a párod olyan neveken szólít, amiknek célja, hogy sértegessen, akkor verbálisan bántalmaz. A becsmérlő kifejezésekkel csökkenti az önbecsülésedet, és ezzel az irányítása alá von.

3. Vádaskodás
Mindenért téged hibáztat, még akkor is, ha az, ami történt, egyáltalán nem a te hibád. Nem számít, mi a probléma, ha valami nem úgy történik, ahogy azt ő elképzelte, azt az érzést kelti benned, hogy mindig te vagy az, aki téved.

4. Sértegetés
Amikor például azt mondja neked, hogy soha, semmit nem tudsz rendesen megcsinálni, csúnyának nevez, vagy kritizálja az öltözködésedet, ezzel megtöri az önbizalmadat. Olyan gyakran mondogatja ezeket a dolgokat, hogy a végén már kezded elhinni neki.

5. Tagadás
Ha a párod visszautasít minden felelősséget, és letagadja bántó cselekedeteit vagy szavait, az annak a jele, hogy nem tekint rád egyenrangú félként, és úgy gondolja, bármit elfogadsz, amit mond neked. Amikor elhiteti veled, hogy túlreagálod a helyzetet, és azt a látszatot kelti, hogy valójában te vagy a hibás, érzelmileg manipulál téged. Bármit megtenne annak érdekében, hogy megőrizze a hatalmát feletted.

6. Az érzéseid elutasítása
Ha könnyedén félresöpri az érzéseidet, legyen szó akár a kapcsolatotokról, akár valami másról, ami fontos a számodra, az a verbális bántalmazás jele. Azt érezteti veled, hogy az érzéseid nem jogosak, és lassan kezded elhinni neki ezt.

Bárki is legyen az, aki érzelmileg bántalmaz, a párod, egy barátod, esetleg egy családtag, nem érdemled meg ezt a bánásmódot. Keress segítséget, hogy kiszabadulhass ebből a toxikus kapcsolatból. Ha túl nehéznek találod a kapcsolat teljes megszakítását, meg kell próbálnod ráébreszteni a bántalmazó személyt a viselkedésére, vagy külső segítséget kell kérned, hogy javíts a helyzeten. Mivel a bántalmazó fél számára minden az irányításról szól, ki kell ragadnod azt a kezéből. A legfontosabb, hogy tudd, nem te vagy a hibás, és nem vagy egyedül.

Forrás: filantropikum.com
Fotó: freepik.com