Manapság már nem létezik olyan, hogy tipikus női vagy férfi szakma (x)

• Szerző: PMM

A nők és a férfiak szerepei az ősidőktől kezdve világosan elkülönültek. Majd jött az első világháború, amely gyökeres változást hozott, méghozzá azáltal, hogy a nők is elkezdtek tömegesen munkába állni. (x)

szakma előítéletek

Ez a tendencia pedig napjainkra teljes mértékben kiteljesedett, és szinte már egyáltalán nem is léteznek tipikus női vagy férfi szakmák. Ennek ellenére egyesek fejében még mindig élnek a sztereotípiák.

Néhány példa az előítéletekre

A legtöbbünk általában, amikor egy pilates stúdió tulajdonosra gondol, akkor egy fiatal hölgy képe jelenik meg a lelki szemeink előtt, mivel a pilatest egy tipikusan női sportnak tekintjük. Pedig egy úriember is ugyanolyan sikeresen boldogulhat ezen a területen. 

Tomi, a TMS Pilates alapítója erre az élő példa, aki a kitartását, az analitikus gondolkodását, illetve fejlődés iránti szenvedélyét az előnyére fordította, és három saját stúdiót is sikerült megnyitnia a fővárosban. A jövőbeni tervei között pedig az szerepel, hogy franchise rendszerben terjeszkedik majd vidéken, illetve újabb stúdiókat nyit Budapesten. 

A rendszergazda munkakör esetében pedig ugyanez igaz, csak fordítva. Ehhez a pozícióhoz ugyanis a legtöbbünk egy monitor előtt görnyedő, szakállas, szemüveges férfit képzel el, és nem egy fiatal, kedves, beszédes hölgyet, aki friss diplomával rendelkezik.

Mi ezeknek a sztereotípiáknak az alapja?

Nos, véleményünk szerint ezek az előítéletek leginkább azzal magyarázhatók, hogy mindkét nem rendelkezik a saját, genetikájába kódolt, alapvető személyiségjegyekkel. A férfiakat általában a magasabb technikai szakértelem hajtja, és az esetükben inkább a stratégiai perspektíva kerül előtérbe. Továbbá nem félnek kockáztatni, és sokkal magabiztosabbak, amikor a teljesítményükről van szó.

A nőkre általánosan jellemző, hogy sokkal figyelmesebbek és türelmesebbek az erősebbik nem tagjainál, illetve könnyebben, érzékenyebben tudnak kapcsolódni más emberekkel. Mindezeknek a tulajdonságoknak köszönhetően pedig igazán jók a kollégákkal és az ügyfelekkel való közelebbi viszony ápolásában.

Azt azonban mindenképpen szeretnénk kihangsúlyozni, hogy ezek csupán általánosítások. Mindannyiunk személyisége teljesen eltérő és szerteágazó, így egyáltalán nem biztos, hogy mi is rendelkezünk a fentebb említett tulajdonságok valamelyikével. 

Ne féljünk szembemenni az árral!

Tomi példája is nagyszerűen mutatja, hogy nem szabad törődni az előítéletekkel, hanem az álmainkat kell hajszolni. Szóval ne féljünk attól, hogy 50 éves férfiként szakmaváltás címszó alatt fodrásznak vagy törékeny nőket kamionsofőrnek álljunk! 

Persze nem állítjuk, hogy egyszerű lesz, de a sztereotípiákat kemény munkával és kitartással igenis meg lehet törni. 

Szponzorált cikk (x)