4 gyakori és veszélyes hiba, melyet gyereknevelés közben követsz el

• Szerző: twice.hu

Sokszor felturbózott idegekkel, fáradtságtól gyötörten és gondokkal leteperten nehéz a szülőknek arra koncentrálniuk, hogy helyesen alkalmazzák a gyereknevelés szabályait. Ilyenkor szokott bekövetkezni, hogy olyan téves megoldásokhoz folyamodnak, melyek ugyan gyorsan fegyelemre bírják a gyereket, mély nyomot hagynak a további fejlődésében - olvasható a twice.hu oldalán.

Íme azok a leggyakoribb baklövések, melyeket érdemes kétszer is átgondolnunk, mielőtt a gyereknek intéznénk.

1. Megszeged a saját szabályaidat – szigorúan követed a forgatókönyvet, és pontosan megfogalmazott szabályok szerint neveled a gyereked, illetve bünteted, már kiskora óta? A szabály-büntetés módszer ideális megoldás egy kisgyereknél, ha minden egyes alkalommal betartod, függetlenül a helyzettől. Ha időnként ellágyulsz, és megengeded a gyereknek, hogy tévedjen, büntetés nélkül, akkor nem teszel egyebet, minthogy összezavarod, és megnyitod előtte a kiskaput a rosszalkodás irányába.

2. Megvesztegeted – sokkal könnyebb meggyőzni a gyereket, ha a szófogadásáért valamit kap cserébe, legyen az ajándék, az eddig tiltólistán lévő új játék vagy anyagi juttatás. Mivel annyira hatékony, ez az egyik leggyakoribb hiba, melyet a szülők előbb-utóbb elkövetnek, ha nem bírnak a csöppségükkel. De ezzel a módszerrel nem tesznek mást, mint felelőtlenségre nevelik, és tudatlanul is „anyámasszony katonáját” faragnak a gyerekükből.

3. Megütöd – nem létezik olyan szülő, akit még ne hozott volna ki a béketűrésből a gyereke. Míg egyesek sikeresen leküzdik a pillanatnyi düht, és türtőztetik magukat, addig mások átadják magukat a felindultságnak, és a fizikai erőszakhoz folyamodnak. Ennél rosszabbat alig követhet el egy szülő, ugyanis az ütésből semmi hasznosat nem tanul a gyerek, csupán félelmet kelt benne, a későbbiekben pedig érzelmi gondokat is okozhatnak számára a gyerekkori kellemetlen emlékek.

4. Megfenyegeted – ahelyett, hogy felvázolnád előtte a rosszalkodásának következményeit, és szépen megmagyaráznád, miért nem helyes az adott módon viselkednie, te egyenesen megfenyegeted, akkor rettegést keltesz a gyerekben. Abbahagyja ugyan a gonoszkodást, de mit tanult az egészből? Azt, hogy félnie kell, viszont azt csak nem tudja, miként kell a későbbiekben helyesen viselkednie.

Forrás: twice.hu
Fotó: freepik.com