„Ezt imádom abban, hogy 11 gyerekem van!” – lenyűgöző időbeosztás mellett neveli gyerekeit az édesanya

• Szerző: twice.hu

Ha két ember szereti egymást, a gyermekvállalás számukra az élet beteljesedését jelenti. Vannak párok, akik nagy családról álmodnak, míg vannak, akik beérik egy gyerekkel – a felelősség, melyet egy új életért vállalnunk kell minden esetben létfontosságú, csupán a teendők mennyisége hatványozódik, ha egyidőben több apróságról is gondoskodnunk kell - olvasható a twice.hu oldalán.

Lisa Tanner és férje életük legnagyobb kihívását vállalták: 11 gyermeket nevelnek, irigylésre méltó harmóniában és fegyelemben. Az anyuka szigorú időrendet követ, ami nélkül valószínűleg teljes káosz uralkodna az életükben. Így azonban minden nap van részük tanulásban, kikapcsolódásban, énidőben és közös programokban, na meg felnőtt tevékenységekben is – Lisa ugyanis szabadúszóként dolgozik, otthonról, az éjszakai órákban, miközben a gyermekek már békésen alszanak - írja a twice.hu.

Nem túlzás kijelenteni, hogy Lisa egy szuperanyuka, egy szuperhős, akinek a példájából sokan erőt meríthetünk (vagy legalábbis észhez térhetünk, ha nyafogni szeretnénk a temérdek teendőink miatt). Okosan és megfontoltan tervezi meg a mindennapjait, egyébként sosem jutna a teendői végére. Így zajlik egy nap a 11 gyermekes édesanya életéből, aki reggel 6:30-kor kel, és éjszakába nyúlóan dolgozik.

„11 gyerekkel minden nap egy kaland, de mi megtaláltuk a rugalmas időbeosztást, ami nekünk megfelel. A rutinblokkok, amelyeket kialakítottunk, lehetővé teszik számunkra, hogy minden egyes nap egyedi igényeinek megfeleljünk. A gyerekek nagyon sok mindenre képesek, ezért arra bátorítom őket, hogy új készségeket tanuljanak, és csapatként dolgozzanak együtt” – fogalmazott Lisa.

Mivel a család mind a 11 gyermeke magántanuló, ezért nem kell rohangálniuk minden egyes reggel az étkező és a fürdőszoba között, időpontra elkészülni és nekivágni a csúcsforgalomnak, így nyugodtan élvezhetik a reggeli órákat. Lisa korán kel, a gyerekek viszont a saját ritmusukban ébrednek, és nagyjából 9-ig ki is szolgálják magukat a reggelivel. A családban született egy Angelman-szindrómás gyerek is, ő több gondoskodást igényel, de egyébként Lisa minden gyerekére egyformán odafigyel, és szívesen segít nekik, ha például palacsintát fogyasztanának reggelire.

A gyerekek aktívan részt vesznek a házimunkában, és egyedül pakolnak el, majd ágyaznak be maguk után. 9-12 óra között zajlik náluk az otthoni tanítás, ami azt jelenti, „éneklünk néhány dalt, frissítjük a naptárat, és megbeszéljük a lecketervünket. Így mindenki tudja, mire számíthat, és megérti a nap prioritásait. Ezután a Bibliából olvasunk, és én felolvasok egy fejezetet egy missziós könyvből” – magyarázza Lisa.

Aztán, egy kis szünet után jöhet a konkrét tananyag: „Közösen dolgozunk a történelmen, a természettudományokon és a művészeteken, differenciálom az oktatást, hogy minden tanulónak megfelelő legyen” – teszi hozzá Lisa. A csoportos tanulást követően az önálló munkára térnek át, például olvasásra, helyesírásra és matematikára. „Ez idő alatt egyénileg dolgozom a gyerekekkel, felváltva tanítok, tanácsot adok és bátorítok” – árulja el az anyuka.

Ha lejártak a tanórák, jöhet egy gyors rendrakás, melyet 15 perc alatt le is rendeznek. „A tanulás rendetlen tud lenni, és az asztalunk szinte teljesen beborul, mire befejezzük a napi leckekönyveket. Mielőtt bárki ételt kapna, együtt dolgozunk a takarításon. A gyerekek segítenek nekem elpakolni a tanulási kellékeket, felsöpörni a padlót, és biztosítani, hogy minden készen álljon az előttünk álló délutánra” – fogalmaz Lisa.

Nagyjából 13 óráig már túl is vannak egy kis falatozáson. A harapnivaló elkészítésében általában a gyerekek is segítenek. „A férjem ebédre hazajön, és mindenki élvezi, hogy elbeszélgethet vele a délelőtti eseményekről” – magyarázza az édesanya. Ha felálltak az asztaltól, ismét közösen pakolnak el. A rend állandó fenntartása kulcsfontosságú a családjukban.

Nagyjából 14 óráig úgy pihentetik meg az ebédet, hogy családi társasjátékokkal ütik el az időt. „A hét minden napján az egyik gyerek kiválaszt egy tevékenységet, amit ebéd után együtt csinálhatunk. Ma a 14 éves fiam a Ticket to Ride társasjátékot akarta játszani” – részletezi Lisa. Ezt követően, 15:15-ig csendóra következik, amikor mindenki önállóan pihenhet, elvonulhat és a maga módján feltöltődhet.

„Errefelé a csendes idő a nap kedvenc időszaka. A kisebb fiúk vagy szundikálnak, vagy egy filmmel pihennek, a nagyobbak pedig szabadon dönthetnek arról, hogy mivel töltik az idejüket” – jegyzi meg az édesanya, aki szintén kihasználja ezeket a nyugodt perceket egy kis lazításra, illetve az aznapi munkájának az előkészítésére.

A pihenő után ismét összegyűlik a család az asztalnál egy kis uzsonnára, és nagyjából másfél óra áll a rendelkezésükre, hogy összeszedjék az elmaradt holmijaikat, a képernyők elé üljenek és a szabadban játszhassanak. 16:45 és 17:45 között jöhet a vacsorakészítés, mosás és további rendrakás.

„Amikor mindenki befejezte a képernyő előtti időt és a szabadtéri mókát, belevetem magam a vacsorakészítésbe, egy-két gyerekkel, akik segítenek. A többiek összehajtogatják az aznapi megszáradt ruhát, és gondoskodnak a ház rendbetételéről. Aztán vacsoráig szabadon játszhatnak” – magyarázza Lisa. 18 óra körül leülnek vacsorázni.

„A vacsoraidő a nap egyik kedvenc része, mert ilyenkor leülhetünk együtt és beszélgethetünk. Nem számít, mit eszünk, az együttlét a fontos. Vacsora után pedig újra együtt takarítjuk ki a konyhát” – fogalmazott az édesanya. Ezután már csak a lefekvéshez való készülődés következhet. Ezt általában olvasással, egy kis játékkal, színezéssel vezetik fel. Nagyjából 19:30-ig „mindenki felveszi a pizsamáját és fogat mos. Végezetül megszámoljuk az áldásainkat és együtt imádkozunk, mielőtt a kicsik és a középsők ágyba bújnak. A nagyobbak még egy kicsit tovább maradhatnak fent” – árulja el Lisa.

És egyik este sem maradhat el a bűvös 30 perc, „a különleges alkalom”, ahogyan ezt a családanya nevezi, amikor „fél órát töltök az egyik gyerekkel egy általa választott tevékenységgel. Nagyon várom ezt az időt” – vallja Lisa, akire ezután a munka vár. Általában éjfélig szokott dolgozni, de megtörténik, hogy annál is tovább.

„Miután a gyerekekkel töltött időm véget ért, főzök egy csésze teát, összeszedem a laptopomat és a tervezőmet, és elkezdek dolgozni, miközben a ház elcsendesedik körülöttem. Bár sokszor igazi kihívás fennmaradni, nagyon hálás vagyok a szabadúszó-író vállalkozásomért. Lehetővé teszi számomra, hogy anyagilag is hozzájáruljak a családi költségekhez, az otthoni tanítás mellett” – fogalmaz az édesanya, akire holnap is egy hasonlóan zsúfolt, de izgalmas nap vár. Te meddig bírnád ezt, ilyen felállásban?

Forrás: twice.hu
Fotó: twice.hu