„A férjem gyereket akar – csak akkor egyezek bele, ha ő marad otthon a babával”

• Szerző: twice.hu

A gyerekvállalás komoly döntés, és a szülőknek értelemszerűen késznek kell lenniük néhány kompromisszumra. Azt is fontos már rögtön az elején leszögezni, ki milyen feladatokat vállal el, és ki lesz az, aki otthon marad az újszülöttel – ez olyan döntés, amiben mindkét félnek egyet kell értenie. Egy házaspár esetében azonban pontosan ez a kérdés okozott komoly nézeteltérést - olvasható a twice.hu oldalán.

A nő, aki saját vállalkozást vezet, azt javasolta a férjének, hogy adja fel a munkáját, és maradjon otthon a gyerekkel, mivel neki heti 40-50 órát kell dolgoznia, és többet is keres. A férfi azonban nem fogadta lelkesen az ötletet - írja a twice.hu.

A nő szerint kezdetben úgy tűnt, a férje elfogadja ezt a javaslatot, de kiderült, hogy félreértették egymást, és a férfi úgy gondolta, félállásban tovább dolgozhatna a gyerek mellett, a felesége azonban nem így látja a helyzetet.

A nő a Redditen magyarázta el a kialakult helyzetet. Elmondta, hogy a következő néhány hónapban szeretnének elgondolkodni a gyerekvállaláson, mivel nem akarnak „idős szülők lenni”.

Ebben mindketten egyet is értettek, de a nő csak azzal a feltétellel egyezett bele a dologba, ha a párja vállalja, hogy otthon marad a kisbabával, és magára vállalja a gyerekneveléssel járó feladatok nagy részét.

„Van egy kisvállalkozásom, amely elsősorban rám támaszkodik, hogy működjön, és ősszel részmunkaidős egyetemi képzésbe kezdek, így szükségem van egy megszakítás nélküli 40-50 órás munkahétre. Ezzel a férjem is teljes mértékben egyetértett, mivel amúgy is otthonülő apuka szeretne lenni” – írta a nő.

„A jövőbeli tervek (például a házvásárlás) során azonban megemlítette a munkabeosztását, és azt, hogy fog ez illeszkedni az új életünkhöz szülőkként. Most részmunkaidőben dolgozik, de amikor azt mondtam, hogy teljes munkaidőben otthonmaradó apának kell lennie, pontosan így is gondoltam: még a részmunkaidős munka sem jöhet szóba, mivel az átfedésben lenne az én munkaidőmmel. Nagyon kis töredékét keresi annak, amit én, körülbelül 3-10%-át, hónaptól függően. Lehet, hogy összezavarodott, mert beszéltem arról, hogy a szülői szabadságunkat követően részmunkaidős segítséget alkalmazhatunk a gyerek mellé, de ezt arra szántam, hogy legyen időnk a házimunkával foglalkozni, és együtt tölteni egy kis időt párként, és általában véve arra, hogy neki is legyen egy kis szünete, mert otthonmaradó szülőnek lenni kimerítő” – magyarázta a nő.

Azt is elmondta, hogy rosszul érzi magát emiatt, mert a férje szereti a munkáját, de úgy érzi, ez a felállás biztosíthatná a legnagyobb anyagi biztonságot, ezért ragaszkodik hozzá, hogy a férje egyáltalán ne dolgozzon, és otthon maradjon a gyerekkel.

A fórum felhasználói nem értettek egyet a nővel, és a hozzászólásokban kifejtették a véleményüket ezzel kapcsolatban: „Nem számít, ki keres több pénzt, ha nem ezt akarja, nincs jogod rákényszeríteni” – írta az egyik válaszadó.

„A kapcsolatok közös megegyezésen alapulnak, nem pedig diktatúrák” – tette hozzá egy másik hozzászóló is.

Ennek ellenére volt olyan is, aki megpróbált azonosulni a nő álláspontjával, és bizonyos szempontból megértette azt: „A férjednek kompromisszumot kell kötnie, ha megadod neki a gyereket, és kiteszed a testedet ennek a pokolnak, miközben próbálod fenntartani a vállalkozásodat is.”

A legtöbben azonban egyetértettek abban, hogy ez a megállapodás csak akkor van rendben, ha mindketten ezt akarják, és senki nem szabhatja meg a házastársának, hogy dolgozhat, vagy sem.

Forrás: twice.hu
Fotó: freepik.com