Eggyel kevesebb baba születik a magyar családokban, mint amennyit a szülők előzőleg elterveznek

• Szerző: MTI

A fiatalok életkezdési támogatásáról is kikérik a véleményünket a Családok támogatásáról szóló nemzeti konzultáción.

A korábbi gyerekvállalást segítené a fiatalok kamatmentes életkezdési kölcsöne, amelyről a nemzeti konzultációban is kikérik az emberek véleményét - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára 2018. november 8-án, csütörtökön Budapesten.

Rétvári Bence azt mondta, kutatások szerint a magyarok család- és gyermekbarátok, családban szeretnének élni, ám a fiatalok általában eggyel több gyereket terveznek, mint amennyi megszületik. Ennek oka lehet az életkor vagy az anyagi helyzet, a kormány viszont szeretné lebontani az akadályokat - tette hozzá.

Családok támogatásáról szóló nemzeti konzultáció

A gyerekvállalást segíti a családi adókedvezmény, a gyermekétkeztetés, a tankönyvek költségeinek átvállalása, az otthonteremtési kedvezmény, és ezt szolgálná - akár egy 5-10 millió forintos kamatmentes kölcsön formájában - a fiatalok életkezdési támogatása is, amelyre a családok támogatásáról szóló nemzeti konzultáció is rákérdez - emelte ki az államtitkár.
Rétvári Bence arra biztatott mindenkit, hogy töltse ki a kérdőívet, és nyilvánítson véleményt arról, bővüljön-e életkezdési támogatással a családtámogatási rendszer.

Csok és otthonteremtési program

Az államtitkár beszámolt a csok eddigi eredményeiről is. Közölte, eddig 90 ezer család vette igénybe mintegy 250 milliárd forint értékben az állami támogatást, így körülbelül 360 ezer ember lakhatását javította a csok konstrukció és az otthonteremtési program.
A csok igényelhető már meglévő és előre vállalt gyerekek után is, utóbbi konstrukcióban több mint 28 ezer gyerek születését vállalták a családok - tette hozzá.

Elmondta azt is, hogy a csok nemcsak a gyerekvállalási kedvet igyekszik segíteni, hanem az építőipar fellendüléséhez is hozzájárul: 2018 első félévében 30 százalékkal több lakás épült, mint egy évvel korábban, évente pedig 30-40 százalékkal emelte az építési engedélyek számát.
A jövő évi költségvetés 242 milliárd forintot tartalmaz a csok fedezetére - fűzte hozzá.

Fotó: Freepik
Forrás: MTI