Biológiai okai is vannak az őszi fáradtságnak, de le lehet győzni!

• Szerző: PMM

Mi lehet az oka annak, hogy ősszel ólmos fáradtság tör ránk, olyan, ami miatt kimozdulni sincs kedvünk, és legszívesebben egész nap az ágyban fekve várnánk, hogy mindez elmúljon. Nos, az ősz kihívások elé állítja a szervezetet, ami ellen azonban lehet hatékonyan küzdeni, sőt, kell is, hiszen a fáradság hátterében sokszor olyan állapotok húzódnak, amikkel foglalkozni kell! A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő van a segítségünkre.



Az ősz és a szervezet

Az ősz egy komolyabb váltást hoz az életünkbe, és nem csak azért, mert előkerülnek a hosszú nadrágok és a pulóverek. Ősszel ugyanis egyre rövidebbek lesznek a nappalok, ez pedig egyre kevesebb természetes fényt is jelent, melyre a szervezetünk reagál. A melatonintermelésünk megnő, mely hormon többek közt az álmosságért, az alvás minőségéért is felel. Emellett a kevesebb fény a szerotonintermelésre is hatással van. Ha pedig kevesebb a szerotonin – vagyis a boldogsághormon –, akkor bizony levertebbek leszünk.

Fontos megjegyezni azt is, hogy ahogy visszaesik a hőmérséklet, megváltoznak az étkezési szokásaink is. A melegben nem kívánjuk a nehezebb ételeket, míg ősszel ezek kerülnek előtérbe, a friss zöldségek és a gyümölcsök sajnos sokszor kisebb szerephez jutnak. Mindezt összevetve azzal a ténnyel, hogy élelmiszereink beltartalma az utóbbi években jelentősen csökkent, számolhatunk a hiányállapotok megjelenésével és súlyosbodásával is – mondja Ratkó Tünde.

A tápanyaghiányos állapotok pedig a szervezet egészének működésére hatással vannak, ideértve a fáradságot, a kedvünket, de ide lehet sorolni a teherbírást, a koncentrációs képességet vagy éppen a türelmet is. Sőt, a tápanyaghiányok problémák, betegségek kialakulásában is határozott, jelentős szerepet játszanak, mint például a meddőség vagy éppen a depresszió. 

Kivédés

Az őszi fáradság ellen éppen azokkal az eszközökkel lehet hatékonyan küzdeni, amiket a kedvetlenség és a fáradság miatt nem akarunk megtenni, vagy éppen nem is gondolunk rájuk. Ezek a megfelelő tápanyagpótlás, a mozgás, és persze az, hogy kimozduljunk otthonról!

A tápanyagpótlás alapvetően a megfelelő, változatos étrenddel érhető el, de éppen az élelmiszerek beltartalmi csökkenése miatt hatalmas segítség lehet egy jó vitaminkészítmény, mely egyrészt komplex, másrészt szerves kötésben tartalmazza a szükséges anyagokat. Ezek a hasznosulás szempontjából fontosak, hiszen a nem megfelelő formában bevitt anyagok sokszor siralmasan alacsony mennyiségben hasznosulnak. A szerves kötések (pl.: -citrátok, -glükonátok) és a komplexitás lehetővé teszik, hogy az anyagok akár 80%-kal is jobban hasznosuljanak!

A mozgás felpörgeti az anyagcserét, energiát ad nekünk, amire az őszi fáradtság alatt nagy szükségünk van, és amit ilyenkor sokan cukorral/csokival/sütivel igyekeznek visszaszerezni. Az pedig, hogy nem otthon vagyunk, az elménkre is jó hatással lehet. Az erdőben sétálva a friss levegő és a táj nyugtató, energetizáló hatású, de tökéletes lehet egy baráti összejövetel, egy városnézés, bármi, ami külső program, és felkelti az érdeklődésünket!

Forrás: ratkotunde.hu
Fotó: freepik.com