A nyár a kismamáktól nagyobb odafigyelést igényel!

• Szerző: PMM

A nyár a kismamák számára nem kifejezetten a legkellemesebb időszak. A nagy meleg, a napsütés, az izzadás és a félelem a baba egészsége miatt jellemzően képes beárnyékolni még egy tengerparti nyaralást is, ahova a kismama egyébként is vonakodva indult el a hosszú út miatt aggódva. A nyár azonban a kismamáknak is túlélhető, csak érdemes pár apróságot betartani. A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász van a ratkotunde.hu segítségére.

Víz

Inni vagy pancsolni? A vízre mindenképpen figyelni kell. Sokszor olvashatjuk, hogy külföldön nem feltétlenül jó ötlet a csapból inni. Ez az Unión belül alapvetően nem igazán okoz gondot, a legnagyobb bajunk egy kis hasmenés lehet. Ez azonban pocakosan már nem is olyan kicsi gond. A nyári meleg alapvetően több folyadékot igényel, a kismamák pedig erre még jobban kell, hogy figyeljenek. A hasmenés jelentős folyadékvesztéssel is járhat, vagyis a csapvizet inkább csak itthon igyuk, nyaralás alatt a palackos vízre tegyük le a voksunkat.

A pancsolás szempontjából sokan gondolnák, hogy a medence, melynek vize állandó vegyszerezésnek van alávetve, jobb választás a kismamáknak, ez azonban nem igaz. A természetes vizekben a hüvelyi fertőzések kialakulásának esélye lényegesen kisebb, mint a vegyszerezett medencékben, ahova rajtunk kívül nagyon sokan járnak. Egy családi medence természetesen más lapra tartozik, egy szálloda medencéje azonban inkább kerülendő. Sajnos a felszállóvá váló hüvelyi fertőzések kifejezetten veszélyesek, a vetélések mintegy 70%-áért tehetőek felelőssé.

Meleg

A melegben az ember egyébként is hajlamosabb lehet a rosszullétre, ami egy kismamánál fokozottan igaz. A kalap, a könnyű, szellőző ruha mindenképpen fontos – ez utóbbi az alsóneműre is igaz. A nem megfelelően szellőző, befülledő alsónemű ugyanis szintén erősen növeli a hüvelyi fertőzések kialakulásának esélyét.

A melegben gond lehet az izzadás. A vízivás itt is fontos, de az izzadság nem csak víz. A test a hűtés során a víz mellett sok ásványi anyagot is veszít, ezek pótlása pedig fontos. A kismamáknak alapvetően magasabb a tápanyagigénye, melyet jellemzően nehezen fedeznek, még kiegyensúlyozott táplálkozás mellett is. Ehhez jönnek még a hasonlóan kicsinek tűnő veszteségek, így a pótlás is kiemelten fontos!

A meleg növeli az esélyét a görcsöknek és az összehúzódások kialakulásának. Nyitott méhszáj esetén ez komoly gond lehet, de a Brexton-Hicks összehúzódások jelentkezésének esélye is megnő - mondja dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak. Ennek ellensúlyozására a tápanyagpótlás mindenképp tartalmazzon magnéziumot, szerves formában (magnézium-citrát), ez az anyag ugyanis hatékonyan lép fel a görcsökkel szemben.

Nap

Pocakkal a napozás nem a legjobb ötlet. A délelőtti, vagy a késő délutáni órákban persze ki szabad feküdni a napra pocakkal is, ekkor már nincs olyan ereje a Napnak, de 11 és 15 óra között semmi esetre sem ajánlott. Ilyenkor nem csak a bőr éghet meg könnyen, de a magzatvíznek sem tesz jót a tűző nap.

Ha azonban a kismama állandóan árnyékban, nagy kalap alatt, napkrémmel vastagon bekenve létezik, akkor mi lesz a D-vitamin termeléssel. Tudjuk, hogy ez az anyag kiemelten fontos a terhesség során, éppen ezért a kismamáknak érdemes a D-vitamint is pótolni, még a nyári időszakban is! Ehhez mindenképpen olyan készítmény kell, melyben a D3-vitamin forma van jelen (ez ugyanis jobban hasznosul a D2-vitamin formánál), valamint a lehető legtöbb anyag szerves kötési formában van jelen benne.

Napjainkban a tápanyagpótláshoz egy jó várandósvitamin igen nagy mértékben járulhat hozzá, nem véletlen, hogy a szakemberek zöme is javasolja a szedését! A vitaminkészítmény legyen komplex, és ügyeljünk a benne lévő anyagok kötési formáira (ezt fentebb írtuk), mivel így a hasznosulás akár 80%-kal is jobb lehet!

Más trimeszter, más veszélyek

A terhesség három trimeszterre osztható. Ezeknek a fejlődési szakaszoknak mások a veszélyei, mások a tápanyagigényei, hiszen más és más folyamat zajlik ilyenkor az anyaméhben. Az első trimeszterben a felszálló fertőzések kialakulása jelent nagyobb veszélyt, az utolsó trimeszterben a meleg kiváltotta összehúzódások jelenthetnek kihívást, illetve ekkora már az utazással is lehetnek gondok – a repülés jellemzően már nem engedélyezett.

A várandósság során érdemes figyelni az eltérő trimeszterek eltérő igényeire. Ez nem csak a várandósvitaminban mutatkozik meg – itt is olyat válasszunk, mely ezt a tagoltságot képes követni – hanem a figyelem hangsúlyán is. A külföldi ételek megválasztása az első trimeszterben fontosabb, hiszen érzékenyebben reagál a kismama az új ízekre, az eltérő körülményekre, több a rosszullét, hányás. Az utolsó trimeszterben a sok ülés, mozdulatlanság komoly gond, hiszen növeli a trombózis kialakulásának veszélyét, így a hosszabb utakat nagyon körültekintően kell megszervezni, stb.

Forrás: ratkotunde.hu