6 fontos kérdés és válasz a nyugdíjbiztosításról (x)

• Szerző: PMM

Egy nyugdíjbiztosítás nagyszerű lehetőség arra, hogy ne csak rövid távon gondolkozzunk, hanem akár évtizedekkel előre, a nyugdíjas éveinkre is tervezzünk. Ebben a cikkünkben 6 kérdést hoztunk válaszokkal, melyek fontos információkat nyújtanak ehhez a biztosítási termékhez. A mondandónk végére érve nem lesz kérdés, hogy mennyire fontos már most megkezdeni gondoskodni a nyugdíjas éveinkről. (x)

nyugdíjbiztosítás

1. Mi az a nyugdíjbiztosítás?

Ez egy olyan életbiztosítás, amit kifejezetten nyugdíj célra kötünk, öngondoskodási céllal. Akkor nyújt szolgáltatást a biztosító, ha a biztosított nyugdíjszolgáltatásra szerez jogosultságot. Vagy pedig akkor, ha a szerződéskötéskor rá vonatkozó öregségi nyugdíjkorhatárt eléri. Továbbá akkor is, ha legalább 40%-os mértékű egészségiállapot-károsodás történik, vagy elhalálozás.

2. Milyen kedvezményt kaphatunk a nyugdíjbiztosítás által?

Ha van nyugdíjbiztosításunk, akkor az éves befizetéseink után visszaigényelhetjük azok 20%-át, éves szinten maximum 130.000 Ft erejéig. Ez is tovább növeli a megtakarításunkat.

Az adókedvezményt minden rendszeres, egyszeri vagy eseti díjbefizetés után igénybe vehetjük. A nyugdíjbiztosítás, nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) és az önkéntes pénztári befizetések esetén összesen éves szinten akár 280.000 Ft-os adójóváírást is kaphatunk. 

Ez egy kamatadó-, szocho- és örökösödési illetékmentes szolgáltatás.

3. Milyen befektetési lehetőségek közül lehet választani?

Különböző, egyedileg előre összeválogatott eszközalapok vannak, melyekbe elhelyezhető a megtakarításunk. Jellemzően legalább két alap közül választhatunk, melyből az egyik kisebb hozammal kecsegtet, de stabilabb, alacsonyabb a kockázata. Míg a másik kockázatosabb, de nagyobb hozam is elérhető vele. Minél közelebb vagyunk a nyugdíjkorhatárhoz, annál inkább a kisebb kockázatú alapot érdemes választani.

4. Ki lehet biztosított?

Bárki, aki még nem töltötte be a szerződési feltételekben meghatározott felső korhatárt, ami jellemzően 55, 60 vagy 65 év. Emellett fontos az is, hogy saját jogú nyugellátásra való jogosultsággal ne rendelkezzen és ne érje el a rá irányadó öregségi-nyugdíjkorhatárt.

5. Hogy történik a nyugdíjbiztosítási adókedvezmény jóváírása?

Az adóhatóságnál igényelhetjük meg az adókedvezményt, méghozzá a biztosító igazolása alapján. Ha ezzel megvagyunk, akkor az adóhatóságtól érkező összeget a biztosító a nyugdíjbiztosítási szerződésen írja jóvá.

6. Mikor kell az adókedvezményt visszafizetni?

Van olyan eset, amikor az igénybe vett adókedvezményt 20%-kal növelten vissza kell fizetni az adóhatóságnak. Erre akkor kerülhet sor, ha a szolgáltatás teljesítésének megkezdését megelőzően megszűnik a szerződésünk. Vagy ha úgy módosul, hogy már nem minősül nyugdíjbiztosításnak. Továbbá akkor is, ha a nyugdíjbiztosítási szerződés alapján a biztosító egyösszegű vagy folyamatos pénzkivonást teljesít.

Bízunk benne, hogy egy esetleges nyugdíjbiztosítás megkötése előtt segített a fenti 6 kérdés és a rájuk kapott válasz!

Szponzorált cikk (x)