A gyomortükrözés ABC-je: Minden, amit tudni érdemes (x)

• Szerző: PMM

A gasztroszkópia, más néven gyomortükrözés egy olyan endoszkópos eljárás, amelyet a nyelőcső, a gyomor és a nyombél felső részének vizsgálatára alkalmaznak. Nem éppen kellemes, de ha a pontos diagnózishoz elkerülhetetlen, jobb többet tudni róla. (x)

gyomortükrözés

Amikor a gasztroenterológus szükségesnek ítéli a gyomortükrözést, annak több oka lehet. Ilyen például néhány jellegzetes panasz: véres vagy gyakori hányás, fekete széklet, fájdalom a has felső részén, nyelési nehézségek, fogyás vagy vashiányos vérszegénység. 

Vizsgálat és terápia egyszerre

Az Affidea Magyarországnál a gasztroszkópia vizsgálat gondos orvosi előkészületek és felügyelet mellett történik. A beavatkozás során láthatóvá válik a nyelőcsőtől a nyombélig terjedő szakasz. 

Az orvos mintát vehet a szövetből, amelyben különféle betegségekre, például refluxra, gyomor- vagy nyombélfekélyre, gyulladásra, daganatra utaló jeleket fedezhet fel. Az eljárás nemcsak azonosítja a panaszok forrását, de lehetővé teszi azt is, hogy közben különféle terápiás beavatkozásokat hajtsanak végre. 

A gyomortükrözés során történhet vérzéscsillapítás, polipok vagy kisebb daganatok eltávolítása, szűkületek kezelése és tápszonda ültetése. Ezek mellett különleges műtéti technikákat alkalmazhatnak, és idegentestet is el tudnak távolítani. 

Bizonyos esetekben nem lehet elvégezni a vizsgálatot, ezek közül a leggyakoribb a súlyos szívelégtelenség, szívinfarktus, illetve légzési zavarral járó tüdőbetegség. 

Mi történik gyomortükrözés előtt?

A felkészülés fontos lépések sorozatát igényli. A konzultáció során az orvos felméri a beteg egészségi állapotát, részletesen tájékoztatja a vizsgálat menetéről és válaszol a felmerülő kérdésekre.

Számítani kell arra, hogy további előzetes vizsgálatokat is szükségesnek ítél, köztük vérvizsgálatot, EKG-t vagy egyéb képalkotó eljárást. Kiegészítő szakorvosi vizsgálat is szükséges lehet például kardiológussal vagy altatásos tükrözés esetén az altatóorvossal. 

Arról, hogy mit és mikor ehet, ihat a beteg, valamint a szokásos gyógyszerei közül mi az, amit bevehet, szintén részletes tájékoztatást kap. 

Mi a teendő gasztroszkópia után?

A 6-8 percet igénylő vizsgálatot követően az altatás nélküli esetekben általában nem szükséges külön megfigyelés. Egy órával a vizsgálat után már folyadékot is lehet inni. Altatás esetén egy-másfél órán át még szemmel tartják a beteget és infúziót adnak neki.

A gyomortükrözés, bár kétségkívül ijesztő lehet, egy kulcsfontosságú diagnosztikai eszköz. Segít a gyomor-bél traktus állapotának felmérésében és súlyos betegségek időben történő felismerésében. A kellemetlenségeket és a vizsgálattal járó aggodalmakat enyhítik a megfelelő előkészületek, valamint az orvosi csapat támogatása. 

Szponzorált cikk (x)