"Nem csak egy pofon" – így teszed tönkre a gyereked lelkét, ha nem vigyázol
• Szerző: PK
Te is mondtad már a gyerekednek, hogy "Most már elég legyen!" – ordítva? Vagy csaptál már az asztalra, netán a gyerek kezére is? És utána jött a bűntudat, hogy “csak egy pofon volt”, “csak rászóltam, hogy érezze, hol a határ”? Akkor ezt a cikket neked írtuk. Mert a gyerekek lelkében nem csak egy pofon marad meg – hanem egy törés.
Nem kell kék-zöldre verni ahhoz, hogy bántsuk
A világ egyik legnagyobb gyerekjogi szervezete, a UNICEF szerint a gyerekek több mint 75%-a (!) él át valamilyen formájú fizikai vagy verbális bántalmazást – otthon, a saját családjában. Igen, ott, ahol elvileg a legnagyobb biztonságban kellene lenniük.
És mi a legszomorúbb? A legtöbb szülő nem is tudja, hogy amit tesz, az bántalmazásnak számít.
Nem csak az fáj, ha ütnek: a szavak is sebeket ejtenek
Mondatok, amik rombolnak – még ha nem is szándékosan:
- „Elegem van belőled!”
- „Miért nem tudsz normális gyerek lenni?”
- „Szégyent hozol rám!”
- „Fogd már be!”
- „Ha még egyszer így viselkedsz, kiraklak itthonról!”
A gyerekek nem kis felnőttek. Még nem tudják, hogyan védjék meg magukat az ilyen mondatoktól. Amit te „csak idegességből” mondasz, az bennük örökre ott marad.
Mit okoz a bántalmazás a gyerekben?
A Harvard Egyetem kutatói kimutatták, hogy a fizikai és verbális bántalmazás megváltoztatja a gyerek agyának működését. Nem csak a szorongásra és a depresszióra hajlamosabbak, de később rosszabbul teljesítenek az iskolában, és nehézségeik lesznek a párkapcsolatokban is.
És ami a legdurvább: sok gyerek azt hiszi, hogy ez a szeretet része. Hogy ez „normális”.
Mit tehetsz szülőként? Hogyan állj le, mielőtt baj lesz?
1. Állj meg egy pillanatra!
Amikor úgy érzed, mindjárt robbansz – menj ki a szobából. Vegyél 3 mély levegőt. Komolyan. Ennyi is segíthet, hogy ne dühből reagálj.
2. Ne fegyelmezz, hanem taníts!
A cél nem az, hogy a gyerek féljen tőled, hanem hogy tanuljon tőled. A “Mit tanul ebből a gyerek?” kérdés legyen a mérce.
3. Használj "én-üzeneteket"
Ahelyett, hogy “Miért vagy ilyen rossz?”, próbáld ezt: “Nagyon kimerült vagyok, kérlek, most csendben legyél egy kicsit.”
4. Mutass példát, ne hatalmat!
Ha azt szeretnéd, hogy a gyereked ne üssön meg mást, te se üsd meg őt. Ha azt akarod, hogy tisztelettel beszéljen, te is beszélj vele így.
5. Kérj segítséget, ha kell
Egy pszichológus, szülőtréning vagy akár egy jó barát is segíthet, hogy ne egyedül küzdj.
A bántalmazás megállítása nem gyengeség – hanem bátorság.
A gyerek nem “rossz”, csak kicsi. Neki te vagy a világ közepe. És ahogy vele bánsz, az határozza meg, hogyan látja majd saját magát – és a világot. Lehet, hogy nem emlékszik a szavaidra pontosan, de az érzésre, amit hagytál benne, örökre fog.