Miért veszélyes a kiabálás a gyerekre? – Így hat a verbális bántalmazás a gyerek lelkére

• Szerző: PMM

A szülői kiabálás sokkal súlyosabb következményekkel járhat, mint azt elsőre gondolnánk. A verbális bántalmazás, az ordítozás, a fenyegetés vagy a lekicsinylő megjegyzések nemcsak pillanatnyi félelmet keltenek a gyerekben – hanem hosszú távon is hatással lehetnek a lelki egészségére, önértékelésére, és a szülő-gyerek kapcsolatra.

A kiabálás hatása a gyerekre: lelki sebek, amik nem látszanak

Bár sok szülő szerint „csak” fegyelmezésről van szó, a kiabálás a gyerek számára gyakran fenyegető, ijesztő élmény. A kisgyermekek agya még nem képes megfelelően feldolgozni az erős hanghatásokat és a negatív érzelmeket, ezért a kiabálás számukra sokszor traumatikus élmény lehet – különösen, ha rendszeresen történik.

A pszichológusok szerint a verbális bántalmazás – beleértve a kiabálást is – a gyerekben szorongást, önbizalomvesztést és megfelelési kényszert válthat ki. Idővel ez oda vezethet, hogy a gyerek már nem meri megosztani az érzéseit, problémáit a szüleivel, elzárkózik, vagy éppen agresszíven reagál vissza.

„A kiabálás méreg a gyerek lelkének” – figyelmeztet a szakértő

Daniella Graf bestseller író és blogger szerint:

„A kiabálás méreg a gyerek lelkének. Az ordítozás hosszú távon károsítja a gyerek érzelmi fejlődését, és akár örökre megtörheti a bizalmat a gyerek és a szülő között.”

 

Graf a Huffington Postban megjelent cikkében hangsúlyozza: még ha szülőként fáradtak, kimerültek is vagyunk, a gyerekek nem válnak jobbá a kiabálástól – ellenkezőleg, inkább bezárkóznak, vagy újra és újra ugyanazokat a viselkedési mintákat ismétlik.

Miért kiabálnak a szülők? És mit tehetünk helyette?

A legtöbb szülő nem azért kiabál, mert bántani akarja a gyerekét. Gyakran fáradtság, stressz, tehetetlenség áll a háttérben – különösen nehéz napokon. Fontos azonban felismerni, hogy a kiabálás nem a gyerek hibája, és nem célravezető módszer.

Mit tehetsz helyette?

  • Vegyél mély levegőt, számolj el tízig – adj időt magadnak lehiggadni.

  • Mondd el nyugodt hangon, miért vagy ideges – a gyerek sokkal nyitottabban fog reagálni.

  • Figyelj arra, hogy ne szégyenítsd meg – mindig az adott viselkedést kritizáld, ne a gyereket magát.

  • Ha mégis kicsúszott egy kiáltás, kérj bocsánatot – ez nem a gyengeség jele, hanem az egészséges szülői minta része.

A gyerekek érzékeny lelkek – bánjunk velük szeretettel

Minden szülő hibázhat – ez természetes. A kulcs abban rejlik, hogy felismerjük a hibáinkat, és törekszünk a javításukra. A gyerekek számára a legfontosabb biztonsági háló a szeretet és az érzelmi biztonság. Ne a kiabálás legyen a válaszunk – hanem a türelem, az empátia és az odafigyelés.