Mennyire biztonságos az autózás és mit tehetünk, hogy csökkentsük a kockázatokat? (x)

Nem vitás, hogy egy autó megkönnyítheti a család mindennapjait. Legyen szó bevásárlásról, kirándulásról vagy a gyermekek óvodába szállításáról, egy saját kocsival sok időt spórolhatunk és extra kényelmet élvezhetünk. De vajon mennyire biztonságos az autós közlekedés és hogyan tehetjük még inkább veszélytelenné? Cikkünkben ezekre a kérdésekre keressük a választ! (x)

mennyire biztonságos az autós közlekedés és hogyan tehetjük még inkább veszélytelenné

Mennyire veszélyes az autós közlekedés?

Az autóipari mérnökök sok-sok éves munkájának köszönhetően a modern személygépkocsikban számtalan biztonsági berendezés található, mint például az ABS, ACC, ASR, EBA és sok egyéb. Nincs ok aggodalomra, ha ezek a betűszavak ismeretlenül csengenek, hiszen utasként elég annyit tudunk, hogy autóink évről-évre egyre biztonságosabbak.

De mit jelent mindez a gyakorlatban? Nézzünk át röviden olyan statisztikai adatokat, melyek segítenek megérteni, hogy családunk számára mekkora kockázattal jár az autós közlekedés:

  • A Magyar Autóklub legfrissebb adatai szerint 2023-ban a közúti személyi sérüléses balesetek száma 7781 volt, mely csökkenést mutat az előző évhez képest.
  • Az Európai Bizottság felmérése szerint az autós közlekedés évről-évre biztonságosabbá vált 2005 és 2023 között. Az előrejelzések alapján további javulást várhatunk a közlekedésbiztonságban.
  • Az amerikai NHTSA csoport kutatása szerint a 2012-ben közlekedő járművek átlagosan 56%-kal alacsonyabb kockázatot jelentenek az utasaik számára, mint az 1950-es években elérhető járművek.

A fenti statisztikákat látva nem kérdéses, hogy az autós közlekedés biztonságos bármely család számára. Következő bekezdésünkben bemutatjuk, hogyan csökkenthető még továbbá a baleset kockázata!

mennyire biztonságos az autós közlekedés és hogyan tehetjük még inkább veszélytelenné

Íme, mit tehetünk, hogy még biztonságosabb legyen az autózás

Egyértelmű, hogy az autós közlekedés nem csupán kényelmes, de biztonságos is! Azonban sokat tehetünk, hogy családunkat még inkább biztonságban tudjuk az utakon. A következőkben a leghasznosabb, mégis sokszor hanyagolt tippeket mutatjuk be!

KRESZ előírások követése

Bár triviálisnak tűnhet, de mégis fontos hangsúlyozni, hogy az autós közlekedésben nagyon fontos a KRESZ szabályok betartása. Az előírások követésével jelentősen csökkenthető a közúti balesetek kockázata és fokozható családunk biztonsága.

Különös figyelemmel érdemes ügyelni a gyerekülésre vonatkozó szabályokra, melyekről a KRESZ a következőképpen rendelkezik:

  • 3 évnél fiatalabb gyermeket kizárólag gyerekülésben szabad szállítani.
  • A KRESZ előírása szerint: „a gépkocsiban vagy a mopedautóban 150 cm-nél alacsonyabb gyermek csak a testméretéhez és testsúlyához igazodó kialakítású gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható”. Ez azért szükséges, mert a légzsákokat a gyerekeknél nagyobb testmagasságra optimalizálják, így kizárólag akkor tud kielégítő védelmet nyújtani, ha az előírásoknak megfelelő gyermekülést használjuk.

Biztonsági öv felügyelése a gyerekeknél

A biztonsági öv életeket menthet, éppen ezért elengedhetetlen, hogy utazás közben végig bekötött állapotban maradjon. Gyakori, hogy a fiatal gyermekek a hosszú, egyhangú és fárasztó úton unatkoznak és valamilyen elfoglaltságot keresnek magunknak. Választásuk olykor a biztonsági övvel történő játékra esik. Ilyenkor elmozdulhat a biztonsági pánt és kikapcsolódhat a csatt. Ezért kiemelten fontos, hogy családi autózás közben rendszeresen ellenőrizzük a gyerekek biztonsági övét. Amennyiben kellően idős a gyermek, érdemes elmagyarázni a biztonsági öv fontosságát, akár YouTube-on elérhető, gyermekbarát demonstrációs videók segítségével. 

Rendszeres és alapos műszaki vizsgálat

A fenti tanácsok követése mellett nem szabad megfeledkezni a rendszeres és alapos műszaki állapotfelmérésről sem. Hasonlóan az orvosi rutinvizsgálatokhoz, autónkat is szükséges legalább évente szakemberhez vinni, aki meggyőződik arról, hogy minden rendeltetésszerűen működik. A műszaki vizsgálatok segítenek abban, hogy a lehetséges hibákat időben észleljék és javítsák. Ilyen lehet például egy elkopott féktárcsa, elállítódott felfüggesztés vagy egy kezdődő motorhiba. Ezzel jelentősen növelhető a közlekedésbiztonság és akár költséges hibákat is megelőzhetünk.

Hibátlan állapotú és évszaknak megfelelő abroncs használata

Nem maradhat ki a listából az abroncs sem, mely az egyetlen alkatrész, ami összekapcsolja az autónkat az útfelülettel. Nem véletlen, hogy szerepe a biztonságos közlekedésben kimagasló! Az alábbi tippek követésével maximalizálható a családi kocsikázás biztonsága:

Kizárólag az évszaknak megfelelő abroncs használata javasolt. Tehát amikor a középhőmérséklet tartósan 7°C alatti, akkor téli gumi, míg ha 7°C feletti, akkor nyári gumi használata javasolt. A szezonális abroncs megfelelő teljesítményt, tapadást és üzemanyag-hatékonyság nyújt.

Fontos, hogy a gumi-profilmélység legalább 4 milliméter legyen, mely szigorúbb, mint a törvényi előírásban szereplő 1,6 milliméter. Ez garantálja a megfelelő tapadást és rövidebb fékutakat csúszós, nyirkos útfelületek esetén is.

Továbbá, érdemes olyan megbízható és jó minőségű abroncsot választani, amely a független teszteken kivételes eredményeket ért el, mint például a Bridgestone téli gumi. A sok éves tapasztalattal rendelkező gyártó termékei garantálják a pontos irányíthatóságot, megbízhatóságot és a gazdaságos árakat. Ráadásul a gumi.hu webshopból kényelmesen, online megrendelhető, pár kattintással. A gumik kérhetőek ingyenes kiszállítással az ország több mint 200 pontján megtalálható AKH Gumi Pont Szervizhálózatába, amennyiben igénybe veszed a felszerelés szolgáltatást is.

Képek forrása: Freepik
Szponzorált cikk (x)