Ez a szeretetből elkövetett nevelési hiba egy életre megsebzi a gyereket
• Szerző: PMM
Túl sok fejlesztés, túl kevés szabadság – észrevétlenül gátolhatjuk gyermekünk természetes fejlődését
Fáradt, kedvetlen, szorongó kisgyerek a délutáni foglalkozás után? Nem ő a „lusta”, lehet, hogy mi szülők akarunk túl sokat. Bár mindannyian a legjobbat szeretnénk gyermekünknek, a túlzott fejlesztés és az állandó szervezés – bármennyire is jó szándék vezérel bennünket – hosszú távon kárt okozhat.
A hétfői zongoraóra után jöhet a szerdai torna, pénteken pedig már kóruspróba vár. Sok gyerek napirendje ma már éppoly zsúfolt, mint a szüleiké. Mert mi, szülők mindent jól akarunk csinálni – és úgy gondoljuk, minél több fejlesztést kap a gyerek, annál boldogabb és sikeresebb felnőtt válik belőle. De vajon tényleg így van?
???? „Ha nekem nem sikerült, legalább a lányom tanuljon zongorázni…”
Sokszor a gyerek fejlesztésébe belecsomagoljuk saját, be nem teljesült álmainkat is. Anélkül, hogy észrevennénk, a gyerek életét mi irányítjuk – az ő igényei és érdeklődése helyett a mi elvárásaink lesznek a vezérfonalak.
De a gyerek nem mi vagyunk. Nem a mi másolatunk. Egy önálló személyiség, akinek szüksége van arra, hogy felfedezze a világot – a saját tempójában.
A túl korai fejlesztés megakadályozza a természetes kíváncsiság kibontakozását
A neves agykutató, Gerald Hüther szerint a gyerekekbe kódolva van a világ felfedezésének vágya – ez a belső motiváció az, ami előreviszi őket.
Viszont ha túl sok foglalkozással és tanulnivalóval vesszük körbe őket már óvodás korban, akkor ezt a belső hajtóerőt öljük meg bennük. Eltűnik a „Miért?” kérdés, elmarad az önfeledt játék, és helyette egy olyan gyerek nő fel, aki nem a saját érdeklődését követi, hanem mások elvárásait.
A szabad játék az egyik legfontosabb „tananyag”
Gerald Hüther „Mentsük meg a játékot!” című könyvében hangsúlyozza, hogy a játék nem „időpocsékolás” – hanem az egyik legfontosabb fejlesztési forma:
- Kreativitást,
- kíváncsiságot,
- fantáziát,
- önkifejezést ad a gyereknek.
Ez az, amit soha nem lehet tanfolyamra járva megszerezni – csak akkor, ha hagyjuk őket szabadon játszani.
Kevesebb néha több – és ez a nevelésben sincs másként
Ne akarjunk mindent belezsúfolni a hétbe. Ne gondoljuk, hogy akkor vagyunk jó szülők, ha minden délutánt „hasznossá” teszünk.
A legfontosabb, hogy boldog, kiegyensúlyozott és önazonos felnőtt váljon a gyerekünkből – nem pedig egy tökéletesen teljesítő, de belül üres robot.
Adjunk nekik időt, szabadságot és önfeledt gyerekkort – ők pedig meg fogják mutatni, mire képesek akkor is, ha nem toljuk őket állandóan előre.
Cikk forrása: Eltern.de
Nyitókép forrása: Freepik.com