Engedékeny szülők – bizonytalan felnőttek? A pszichológus szerint a túl laza nevelés veszélyes lehet
Sokan gondolják, hogy a gyereknek szabadságra van szüksége a fejlődéshez. De vajon mi történik akkor, ha ez a szabadság határok nélküli engedékenységbe csúszik át? Egyre több szakember hívja fel a figyelmet arra, hogy a mai gyerekek sokszor úgy nőnek fel, hogy nem kapnak valódi iránymutatást. Ennek pedig hosszú távon súlyos következményei lehetnek.
Amikor a szülő a gyerek barátja akar lenni
A modern szülői szemlélet egyre inkább a partneri, baráti viszonyt helyezi előtérbe. A gyerek szinte egyenrangú félként van jelen a családban, sok esetben ő dönt a saját napirendjéről, szabadidős programjairól, sőt, gyakran a családi szabályokat is ő alakítja. A szülő pedig inkább kísérője, semmint vezetője ennek a folyamatnak.
Bár az elfogadó, szeretetteljes légkör fontos alapja a kiegyensúlyozott gyerekkornak, a tekintély teljes hiánya komoly gondokat okozhat. A gyerekeknek szükségük van határokra, keretekre, szabályokra – ezek adják meg azt az érzelmi biztonságot, amire a fejlődésükhöz szükség van.
„Amit nem tanul meg gyerekként, felnőttként kell majd bepótolnia”
A pszichológusok szerint a túlzott szabadságban nevelkedett gyerekek gyakran nehezen fogadják el a korlátokat. Kamaszkorban vagy fiatal felnőttként már szembesülnek a való élet szabályaival, ahol nem ők diktálnak. Az iskolai közösségekben, majd a munkahelyen fontos a fegyelem, az együttműködés és az, hogy elfogadjuk: mások is hoznak döntéseket felettünk.
Ha ezt korábban nem tanulta meg egy gyerek, akkor felnőttként kudarcként éli meg a legkisebb visszajelzést is. Nem tud mit kezdeni azzal, ha valaki megmondja neki, mit csináljon, ha felelősséget kell vállalnia vagy kritikát kap. Ez szorongáshoz, kapcsolati problémákhoz és a munkahelyi beilleszkedés nehézségeihez vezethet.
A nevelés nem korlátozás, hanem iránymutatás
A fegyelmezés nem egyenlő a szigorral, és a szabályok nem a szeretet hiányát jelentik. A következetes, világos szabályrendszer épp azt üzeni a gyereknek: fontos vagy, figyelek rád, és segíteni akarok eligazodni a világban.
A szülő feladata, hogy megtanítsa: mit jelent tisztelni másokat, hogyan kell együttműködni, hol vannak a határok. Ezek az alapok adják a későbbi önálló élet stabil kereteit.
Fontos kérdés: hol van az egyensúly?
Nem kell visszatérnünk a szigorú, tekintélyelvű nevelési elvekhez, de az sem megoldás, ha a gyerek irányít mindent. A kulcs az egyensúly: szeretetteljes, de határozott szülői jelenlét, amely nem fél kimondani a nemet, ha az a gyerek érdekeit szolgálja.
Nyitókép forrása: Freepik.com