A 6 legidegesítőbb ovis viselkedés – és hogyan állítsd meg őket most!

• Szerző: PMM

Az óvodáskor a határok feszegetésének időszaka, amikor a gyerekek bátran próbálgatják, meddig mehetnek el. A hisztik, a dacos "nem"-ezések vagy az önállóság hangoztatása teljesen normális viselkedés a 3-4 éveseknél. Azonban vannak olyan problémás viselkedésformák, amelyek, ha nem kezeljük őket időben, hosszú távú gondokat is okozhatnak. Nézzük, melyek ezek, és hogyan kezelheted őket otthon, szeretetteljes, de következetes módon!

Fáradt, ideges anya, egymással civakodó óvodás gyerekek

1. Folyamatos félbeszakítás, amikor beszélsz

Óvodáskorú gyereked izgatottan mesélne, de ha mindig félbeszakít, azt tanulja meg, hogy azonnali figyelmet érdemel. Mielőtt telefonálsz vagy vendéged érkezik, mondd el neki: "Most beszélgetni fogok. Addig színezhetsz, de csak akkor beszélek veled, ha befejeztem."
Ha továbbra is követelőzik, vezess be egy "csendes jelet": érintse meg a karodat, te pedig fedd rá a kezedet, jelezve, hogy hallottad. Utána adj neki teljes figyelmet és dicsérd meg, hogy türelmes volt!

2. Durva játék

A verekedés, lökdösődés, csípés már nem "csak játék". Azonnal állítsd le a viselkedést! Mondj neki határozottan: "Nem ütünk." Ha kell, vezesd ki a szituációból. Ez segít, hogy már kicsi korban megértse: mások bántása sosem megengedett.

3. Szándékos "süket fülek"

Ha négyszer is szólnod kell, hogy vegye fel a cipőjét, ő pedig csak húzza az időt, ideje változtatni! Menj oda hozzá, guggolj le, nézz a szemébe, és egyszerűen mondd el, mit vársz tőle. Kérd meg, hogy ismételje meg, mit hallott. Ha nem csinálja meg, jöjjön a következmény: például később kapcsolhatja be a mesét vagy kaphat nasit. De ha szót fogad, dicsérd meg érte!

4. Magának való finomságok elcsenése

Aranyosnak tűnik, ha kekszet vesz ki a szekrényből magának? Ne hagyd szó nélkül, mert később a szabályok semmissé válhatnak a szemében. Legyen 2-3 fontos házirendetek, például: "A tévét csak kérés után kapcsoljuk be." Ezeket mondd ki hangosan, hogy belerögzüljenek a kis fejébe.

5. Kicsit túl nagy "attitűd"

Sokan azt gondolják, a szemtelen hangnem csak a kamaszoknál gond. Pedig már az óvodások is lemásolják a nagyobbak szemtelenségét. Ne hagyd szó nélkül! Mondd el neki: "Amikor így beszélsz, olyan, mintha nem érdekelne, amit mondok. Ez nem kedves." Mutass neki más, tiszteletteljesebb módokat, hogyan fejezheti ki, ha valamivel nem ért egyet.

6. Füllentések, túlzások

A hazudozás kicsiknél gyakran kísérletezés, de fontos, hogy azonnal reagálj! Nyugodtan mondd el: "Tudom, hogy nem egészen ez történt. Elmondhatod, mi volt igazából." Ez segít, hogy megtanulja: a hazugság nem vezet sehová, az őszinteséget viszont értékelitek.

Miért fontos ez?

A következetes, szeretetteljes nevelés segít a gyerekednek megtanulni, hogyan viselkedjen másokkal, és hogyan szabályozza az érzéseit. Ez az alapja annak, hogy boldog, kiegyensúlyozott felnőtt váljon belőle.

Nyitókép forrása: Freepik.com
Cikk forrása: Via