5 nyomós ok, hogy miért ne adj a kezébe okostelefont, tabletet a babádnak!

• Szerző: PMM

Kis képernyők, nagy károk – amit minden szülőnek tudnia kell a kütyükről

A telefonod szuper dolog – csak nem a babádnak. Egyre több szülő nyúl a kütyühöz, ha gyors nyugalom kell, de sajnos a pillanatnyi csendnek komoly ára van. A legkisebbek is meglepően gyorsan függővé válhatnak – akár néhány hét alatt. És hogy mit okoz a túl sok képernyő? Nézd csak!

5 nyomós ok, hogy miért ne adj a kezébe okostelefont, tabletet a babádnak!

1. Villámgyors függőség

A baba agya szinte rákattan a mozgó képekre. Nem véletlenül bámulják tátott szájjal a mesét – az agy középső része úgy stimulálódik, hogy képtelenek levenni a szemüket róla. Ez a látványos passzivitás viszont függőséget alakít ki – és már pár hetes babák is rabjává válhatnak!

2. A hiszti melegágya

Sokan azt hiszik, majd „kinövi”. Nem fogja. A képernyőhöz szokott gyerek nem fogja önként lerakni a kütyüt – és komoly hisztivel reagál, ha elvesszük tőle. Nem véletlen, hogy sok szülő inkább meg sem próbálja...

3. Lelassul a beszédfejlődés

A képernyő nem tanít beszélni. A baba a mimikádból, hangodból, szájad mozgásából tanul – nem egy tableten szaladgáló rajzfilmfigurától. Ha kimarad a valódi kommunikáció, a beszéd is késik. 3 éves korra pedig már mondatokban kellene beszélnie!

4. Társas kapcsolatok? Kuka!

A túl sok kütyüzés miatt a gyerekek nehezebben lépnek kapcsolatba másokkal, szegényedik a fantáziájuk, és nem tudnak mit kezdeni egy egyszerű játékhelyzettel sem. Egyes esetekben az intenzív képernyőhasználat autisztikus tüneteket is utánozhat.

5. Nem alszik el – és nem érted, miért

A telefon fénye becsapja az agyat: éberen tartja, blokkolja a melatonint (az alvást irányító hormon), így a lefekvés előtti kütyüzés garantáltan megnehezíti az elalvást – sőt, az éjszakai pihenést is megzavarja. Nemcsak nála. Nálad is.

+1 fontos gondolat

Egy kütyü nem pótolja a meseolvasást, az ölelős játékot vagy az együtt töltött időt. Ezeket nem lehet letölteni egy applikációval – de örökre megmaradnak a gyerek lelkében.

Nyitókép forrása: Freepik.com