5 dolog, amit érdemes tudni, ha 40 éves kor fölött vállalunk babát (x)

Amikor a gyerekvállalás kerül szóba, mindenkinek mindenről megvan a saját véleménye. Van, aki egyáltalán nem akar gyereket, más pedig 3-4 babáig meg sem áll; van, aki évekig otthon szeretne maradni a kicsivel, más alig várja, hogy néhány hónap elteltével újra munkába álljon. Az egyik legvitatottabb kérdés azonban az, hogy hány éves korunkban kellene családot alapítani. Az utóbbi évek a témában jelentős változásokat hoztak, és ma már egyáltalán nem ritka az, hogy 40 éves korunk felett vállalunk gyermeket. Milyen szempontokat érdemes ekkor figyelembe venni? Ezt vizsgáljuk az alábbiakban. (x)

lombik program

Szembe kell néznünk azzal, hogy kapunk negatív véleményeket

Az emberek egyik – igen sajnálatos, mégis jellemző – tulajdonsága az, hogy sokszor úgy gondolják, az egyetlen jó megoldás az, amit ők maguk választanának. Hiába van számos előnye annak, ha később vállalunk gyereket, azok akik a 20-as és 30-as éveikben váltak szülővé, sokszor nem látják ezeket. Ez persze történhet jóindulatból is: elképzelhető, hogy valóban csak az egészségünk miatt aggódnak, de könnyen lehet az is, hogy féltékenység áll a helyzet mögött. 

Szerencsére a 40-es éveinkben már rendszerint sikerült eljutnunk oda, hogy ne foglalkozzunk mások véleményével, ennek ellenére biztosan nem kellemes, amikor a rosszalló tekintetekkel találkozunk. Ilyenkor a legjobb amit tehetünk az, ha egy szellemes, kreatív replikával leütjük a labdát, aztán megpróbáljuk azonnal elfelejteni, és inkább születendő gyermekünkre koncentrálunk.

Csökken az esély a teherbeesésre

Míg a férfiak szervezetében folyamatosan termelődnek az ivarsejtek, a nők meghatározott számú petesejttel születnek, melyekből aztán ciklusonként egy folyamatosan kilökődik. Emiatt természetesen a termékenység is csökken, 35 éves kor felett ráadásul egyre gyorsabban, így 40 évesen már nehezebb lehet a teherbeesés. Ez azonban csupán statisztika: rengeteg nő van, aki ebben az életkorban is spontán teherbe esik és egészséges gyermeknek ad életet, az azonban kétségtelen, hogy az esélyek megváltoznak. 

Szerencsére ma már számos megoldás létezik erre a problémára: az ovuláció gyógyszerek segítségével is támogatható, de lehetőség van a hímivarsejtek közvetlenül a méhbe történő befecskendezésére, esetleg részt vehetünk lombik programban, amikor a megtermékenyítés már az anya testén kívül történik – ez utóbbi eljárás főként akkor lehet indokolt, ha a meddőség oka a pár mindkét tagjánál felmerül. Sokan ugyanis elfelejtik, de idővel a férfiak termékenysége is csökken, hiszen az életkor előrehaladtával az egészséges spermiumok száma is egyre kevesebb lesz. 

Egészségügyi kockázatok

Szerencsére 40 felett is viszonylag kicsi az esély arra, hogy a terhesség során komolyabb probléma merüljön fel, az azonban kétségtelen, hogy hordozhat magában veszélyeket az életkorunk. 

Az egyik ilyen kockázat a terhességi cukorbetegség, mely a kései gyermekvállalás során nagyobb eséllyel alakulhat ki. Szerencsére ez az állapot egy egészséges étrenddel, odafigyeléssel és kímélő sportolással karban tartható, mégis érdemes rá odafigyelni. A magzatra nézve komolyabb gondot jelent az, hogy ebben az életkorban megnő a különböző kromoszóma-rendellenesség, például a Down-szindróma kialakulásának kockázata, ezek a betegségek azonban a terhesség korai szakaszában jó eséllyel kiszűrhetők. 

Fontos tudni azt is, hogy az életkor előrehaladtával megnő a vetélés kockázata, nagyobb eséllyel kerül sor császármetszésre és a szülés során is gyakrabban merülhetnek fel komplikációk. Ez a felsorolás elsőre ijesztően hathat, azt azonban érdemes fejben tartani, hogy mindenfajta kockázat esélye csökkenthető azzal, ha egészséges életmódot folytatunk, a terhesség előtt és alatt is odafigyelünk önmagunkra, étkezésünkre és testsúlyunkra is. 

Változások a párkapcsolati dinamikában

Egy gyermek születése minden életkorban hatással lesz a kapcsolatunkra, nincs ez másként akkor sem, ha összeszokott párként vágunk bele ebbe az új kalandba. A párok életében jelentős stresszt jelenthet már önmagában az is, ha úgy érzik, az életkoruk miatt sietniük kell: mivel ilyenkor alapvetően nehezebb lehet a teherbe esés, ez nagy nyomást helyezhet mindkét félre. 

Fontos ilyenkor a nyitott kommunikáció, mindenekelőtt pedig az, hogy soha ne a másikat hibáztassuk: ketten veszünk részt ebben a folyamatban, így mindenek előtt egymást kell most támogatnunk akár természetes úton fogan meg a gyermekünk, akár lombik programban veszünk majd részt. 

Ha hosszú ideje, akár évtizedek óta tartó kapcsolatba születik a gyermek, sokkal nehezebb lehet megszokni azt, hogy a dinamika, a fontossági sorrend megváltozik, ezért figyeljünk oda arra, hogy minél jobban megtaláljuk az egyensúlyt, és fordítsunk egy kis időt arra is, hogy néha kettesben lehessünk

Előnyök is vannak!

A kései gyerekvállalás kapcsán sokszor csak a negatívumokat, a nehézségeket soroljuk annak ellenére, hogy ahogy minden életkornak, úgy ennek is megvannak a maga előnyei.

40 felett általában már jelentős élettapasztalat és felelősségteljesebb gondolkodás jellemez minket, amik segíthetnek leküzdeni a gyereknevelés során felmerülő kihívásokat. Ebben a korban tudatosabbak vagyunk és alaposabban felkészülünk a nehézségekre, de az sem utolsó szempont, hogy karrierünkben jellemzően egy biztosabb ponton tartunk, ahol nem kell egy néhány éves kieséstől tartanunk. Emiatt több időt tudunk gyermekünkkel tölteni, ráadásul általában az anyagi helyzetünk is rendezettebb, ezért nem okoznak akkora problémát a váratlanul megugró kiadások. 

Egy idősebb szülő olyan tapasztalatot és tudást adhat át gyermekének, amire korábban nem lett volna lehetősége, ezért tegyük félre az aggodalmakat: figyeljünk oda az egészségünkre, kövessük az orvosok utasításait, így még nagyon sok időt tölthetünk majd gyermekünk társaságában.

Szponzorált cikk (x)
A kép forrása: 123rf.com