Új kutatás a kutya-ember barátságról (x)
Egy új kutatás megállapította, hogy az emberek és kutyák közötti barátság mintegy 12 ezer évvel ezelőtt kezdődött, sokkal korábban, mint azt eddig gondolták. Az Arizonai Egyetem kutatói a Science Advances folyóiratban tették közzé meglátásaikat. (x)
Az ember legjobb barátja
Sokszor halljuk, hogy a kutya az ember legjobb barátja, és akinek van kutyája, teljesen magáénak érzi ezt a gondolatot. A Kutyabarát Magazin hasznos tanácsok rovatában sok-sok újdonságról olvashatnak a látogatók, és olyan ötleteket is kaphatnak, amelyekkel az együttélés még harmonikusabb lehet.
Például: hogyan sétáltassunk biztonságosan, mi a helyzet a téli kutyagolással, milyen óvintézkedéseket tehetünk meg a kutyánk jólléte érdekében a szilveszteri mulatságok előtt, de voltaképp minden évszak aktualitásait megtaláljuk itt. A gyakorlat mellett azonban sokakat érdekel a kutya-ember barátságának története is.
Régészeti maradványok alapján
A fent említett egyetem kutatói Francois Lanoe vezetésével 2018-ban egy felnőtt kutya sípcsontját vagy alsó lábszárcsontját tárták fel egy alaszkai lelőhelyen. A radiokarbonos kormeghatározás pedig azt igazolta, hogy a kutya körülbelül 12 ezer évvel ezelőtt, a jégkorszak vége felé élt, és az adatokból az is kiderült, hogy az emberekkel szoros érintkezésben lehetett.
A maradványok kémiai elemzése azt mutatta ugyanis, hogy magas a lazacfehérje-tartalom a kutya csontjában, tehát az állat rendszeresen fogyaszthatott ilyen halat. Hogyan lehetséges ez? Valószínűleg már ekkor emberek közelében éltek a kutyák, akik így halhoz is jutottak – míg a szabadon kóborló egyedek rendszerint csak szárazföldi emlősöket fogyasztottak.
A háziasítás története
Hasonló jeleket mutatott egy másik, 8100 éves kutyaállkapocs felfedezése még 2023 júniusában. Bár mindkét felfedezés rámutat arra, hogy az emberek és a kutyák között kapcsolat alakult ki, a tudósok azon a véleményen vannak, hogy még mindig túl korai azt állítani, hogy felfedezték a legkorábbi háziasított kutyákat Amerikában.
A kutató szerint a tanulmány egy kritikai kérdést is felvet, miszerint mi határozza meg pontosan a kutyát. Az emberekkel való kapcsolat vagy a genetikai tulajdonságaik? Bármi legyen is az eredmény, a tanulmány új utakat nyit a tudósok előtt, hogy megtudják, pontosan mikor kezdődött a kutya-ember barátság.
A kutya a szürke farkasból fejlődött ki, ma már több mint 400 különböző fajtát tartanak nyilván, ebben pedig igen nagy szerepe volt az emberi lényeknek. Bár a kutyák háziasításával, evolúciójával kapcsolatos részletek még igen bizonytalanok, az első kutyák éleslátásúak és jó szaglású vadászok voltak. Az emberek pedig ezeket az ösztönöket fejlesztették, hogy új fajtákat hozzanak létre.
Napjainkban a világ különböző tájain másképp tekintenek a kutyákra, a nyugati társadalomban a hűség, a barátság, az oltalom és a szeretet került fókuszba, így szereztek a kutyák fontos pozíciót az emberek életében.
Szponzorált cikk (x)