Hogy fejlődik a babád az első évben? 6 dolog, amit jó tudni (x)

Az első év egy baba életében olyan, mint egy gyorsított világkörüli utazás, hiszen minden héten új élményeket, új mozdulatokat vagy hangokat rejt. Szülőként nézni ezt a folyamatot egyszerre lenyűgöző és néha kicsit ijesztő is. Vajon minden rendben? Nem marad le semmiről? Mikor kell hasra fordulnia, és mi van, ha még nem kúszik? Ezek a kérdések teljesen természetesek, a válaszok pedig gyakran egyszerűbbek, mint gondolnánk. (x)

Kisbaba csörgőt fog és a szájába veszi

Fordul, nyúl, felfedez

Már néhány hónapos korban megfigyelhető, hogy a baba egyre tudatosabban nyúl a tárgyak után, figyeli a környezetét, és próbálja elérni, ami érdekli. Ráadásul számos baba játék is segíthet ebben. A színes, puha, csörgő vagy mozgó tárgyak nemcsak szórakoztatják, hanem fejlesztik is az érzékelést és a kézügyességet.

A mozgás szabadsága

Amint a babád elkezd forogni, kúszni, mászni, hirtelen új világ nyílik ki számára. Ez az az időszak, amikor nem lehet őt egy pillanatra sem egyedül hagyni, és ezzel egy időben kell a lakást bababiztossá tenni. A mozgásfejlődés természetesen alakul, de érdemes teret adni ennek, például egy biztonságos játszószőnyeg vagy puha matrac remek lehet erre.

Az első hangok, az első szavak

A babák már a születésük után rövid idővel elkezdenek „beszélgetni”. Kezdetben csak hangokat adnak ki, majd jön a gagyogás, és végül az első értelmezhető szavak. Az egyik legszebb pillanat, amikor először hallod, hogy „anya” vagy „papa”. Fontos, hogy sokat beszélj hozzá, énekelj, mesélj, még akkor is, ha úgy érzed, nem érti. Valójában mindent figyel, raktároz és folyamatosan tanul.

Kisfiú fajátékokkal játszik, épít

Szilárd étel, új ízek

Hat hónapos kor körül jön el az idő, hogy elkezdődhet a hozzátáplálás. Az első falatok néha mókásan végződnek, hiszen a répapép nem ritkán az arcán vagy a hajában landol. De ez is a tanulás része. Ne siettesd, minden baba más ütemben fogadja el az új ízeket. A lényeg, hogy az étkezés élmény legyen.

Lépésről lépésre: az első felállás és az első lépések

A 8-12 hónapos kor sokaknál már a felállásról, kapaszkodásról, totyogásról szól. A baba ekkor már egyre magabiztosabban próbálkozik. Bátorítsd őt, de ne erőltesd, valakinél csak később jön el ennek az ideje.

Nem verseny, hanem utazás

Mindegyik baba más tempóban halad. Lehet, hogy a tiéd már 9 hónaposan sétál, míg a barátnőd gyereke csak 13 hónaposan kezdi. És ez teljesen rendben van. A fejlődés nem verseny, hanem egy gyönyörű, egyedi utazás, amiben a te legfontosabb szereped a jelenlét, a biztatás és a szeretet.

Szponzorált cikk (x)
Fotó: