Egy csésze kávé a babának? Nézzük meg, mi van mögötte! (x)

A kisgyermekes szülők között sokszor felmerül egy-egy viccesnek tűnő, mégis komoly kérdés: mi történik, ha a baba „kávézni” akar? A legtöbben persze tisztában vannak vele, hogy a valódi kávé semmiképp sem való a legkisebbeknek. De mit tehet az ember, amikor a totyogó mindenáron részt szeretne venni a reggeli kávézás szertartásában? (x)

A koffein hatása a legkisebbekre

A koffein hatása a legkisebbekre

A BLWbolt babapohara természetesen része lehet a reggeli ivásnak, de az semmiképpen se kávéval legyen megtöltve. A benne található koffein ugyanis serkenti az idegrendszert, ami egy felnőttnek néha jól jön, de a piciknél nyugtalanságot, alvászavarokat és fokozott ingerlékenységet okozhat. 

Emellett a koffein szárító hatású, mivel enyhe vízhajtó tulajdonsága van. Az érzékeny emésztőrendszernek pedig a kávé nem túl barátságos: gyomorsavat fokozva kellemetlen tüneteket okozhat. Bár senki sem adna tudatosan nagy mennyiséget egy kisgyermeknek, már egy pici kanálka is megzavarhatja a baba egyensúlyát.

Amikor a kíváncsiság kávéformát ölt

Sok kisgyerek egyszerűen azért akar „kávézni”, mert látja a szüleit nap mint nap ezzel a tevékenységgel. Ilyenkor nem magát az italt kívánja meg, hanem a szertartást, a közös élményt, az „együtt vagyunk” pillanatát. A reggeli kávézások izgalmasak, hiszen a szülő ilyenkor egy különleges dolgot csinál – amit természetesen ők is szeretnének kipróbálni.

Játékosan együtt – a kávé élménye bababarát módon

A kávé köré szerveződő tevékenységek átalakíthatók oly módon, hogy a gyermek is részt vehessen bennük – persze koffein nélkül. Egy kis pohár víz vagy tej habosítva, esetleg fahéjjal ízesítve, máris különleges itallá válik. A gyermekek imádják az utánzást, ezért érdemes lehet beiktatni egy „kávéskészletet”: egy játékcsésze, egy biztonságos kiskanál vagy akár egy pici, csak neki szánt pohár már elég lehet ahhoz, hogy ne az igazi kávé legyen a célpont.

Egy közös játékkal akár be is vonhatjuk a gyermeket a kávékészítés egyes lépéseibe: segíthet keverni, megnyomni a gép gombját, vagy megkavarhatja a tejhabot.

Ha a gyermek épp akkor akar „kávézni”, amikor neked is szükséged van egy kis szusszanásra, érdemes lehet bevezetni egy különleges játékot, amit csak ilyenkor vesztek elő. Ez figyelemelterelés, és egyben a napi rutin része is lehet – így a baba megtanulja, hogy ez a pillanat különleges, és van saját kis szerepe benne.

Milyen ital lehet a kávé helyett?

A listán ott van a karobpor, ami kakaóként ismerős sokaknak, de bátran használható kis mennyiségben kávéként is. Vagy a fahéjjal ízesített, langyos tej és víz keveréke is jó lehet. A cikória is szóba jöhet, amennyiben cukormentes változatot választunk. 

A gyermeknevelés úgy a legizgalmasabb, ha a kicsi választhat. Ez a kis szabadság korán segít kialakítani a saját akarat és a szülői határok közötti egyensúlyt.

A kávé maradjon csak a felnőttek reggeli rituáléja – de a hangulata, az illata, az élménye bátran megosztható a kicsikkel is, játékos, biztonságos módon.

Szponzorált cikk (x)