Mi a teendő, ha a baba, kisgyerek orrába, fülébe apró játék vagy más idegentest szorul? Orvos válaszol!

• Szerző: Tóth Éva

Mi a teendő, ha apró gyöngy, kavics, kisebb játék szorul a gyerek orrába vagy fülébe? Hogyan távolítja el a szakorvos az idegentestet a gyerek orrából, füléből? Mit okozhat, ha nem kerülnek ki ezek az apró tárgyak onnan? Fül-orr-gégész orvos válaszol.

- Kisfiam két év körüli volt, amikor már örömmel majszolgatta a cseresznyét. Egy nyári sétánk alkalmával összefutottam az utcán egy kedves ismerősömmel. A gyerek a babakocsiban maradt, és eszegette a cseresznyét, míg én pár szót váltottam az ismerősömmel. Akkoriban még nagyon figyeltem arra, hogy minden cseresznyemag és cseresznyeszár meglegyen, így akartam ellenőrizni, hogy a Vili baba biztosan ne nyelje le a gyümölcsmagot. Csak pár másodpercre nem figyeltem oda a kisfiamra, amikor hirtelen megtörtént a baj. A cseresznyemag megvolt ugyan, de a szárat sehol sem találtam. Égre-földre kerestem, de csak nem került elő a szár. Ettől nagyon nyugtalan lettem, mert tudtam, hogy valahol meg kell lennie. Végül feladtam a keresést. Otthon azt vettem észre, hogy a baba egyfolytában az orrához nyúl. Arra gyanakodtam egyből, hogy valószínűleg szerencsétlen módon felszippanthatta a vékony száracskát. Hibáztatni sem volt időm magamat, mert már rohantunk is a gyerekorvoshoz, aki nem tudta egyértelműen megállapítani, hogy bent van a gyerek orrában a cseresznyeszár, vagy sem. Az esettől függetlenül viszont az orvos a fiam asztmájára egy új gyógyszert írt fel akkor. Ez volt a mi szerencsénk, mert az új gyógyszer értágító hatással bírt, így a gyerek orrából egy szerencsés tüsszentésnek köszönhetően, hetekkel később kiesett a cseresznyeszár... - meséli portálunknak Krisztina, Vili anyukája.

A kisebb gyermek hajlamos arra, hogy egy-egy apróbb játékdarabot, például gyurmát, szivacsdarabkát vagy gyöngyöt beledugjon a fülébe vagy az orrába. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégészt, a Fül-orr-gégeközpont orvosát arról kérdeztük, hogy milyen tünetek utalhatnak erre, és mit tegyünk ilyen esetben.

A kisebb gyerekek ismerkednek a környezetükkel és a saját testükkel is, veszélyérzetük azonban még nincs, így nekünk, felnőtteknek kell – amennyire lehet – megelőzni a bajt. Ahol egy gyerek van, egyszerűbb gyerekbiztossá tenni a lakást, a magasban lévő polcokra rejteni a kicsi számára veszélyes apró tárgyakat. Amikor viszont már a nagyobb testvér is játszik a kicsivel vagy mellette, előkerülnek az apró építőkockák, gyurmák vagy gyöngyjátékok, akkor a veszély fokozottabb.

Ne piszkáljuk tovább a beszorult tárgyat, keressünk fel szakorvost

Az ilyen balesetek általában akkor következnek be, ha a szülő akár csak pár másodpercre is eltűnik a kicsi látótávolságából, ám akkor sem mindig vagyunk jobb helyzetben, ha mindez a szemünk láttára történik. Ha az apró tárgy még látható, a szülő – miközben igyekszik eltávolítani - ijedtségében gyakran még beljebb tolja, ahol viszont már nem tudja elérni vagy megfogni semmivel. Ilyen esetben ne is piszkáljuk tovább, forduljunk fül-orr-gégészhez, aki gyorsan, néhány másodperces kellemetlenséggel számolva képes eltávolítani a beszorult idegentestet.

Véres orrfolyás is jelezheti az orrba szorult idegentestet

Ha épp nem láttuk, hogy a kicsi valamit az orrába vagy a fülébe dugott, lehet, hogy hosszabb ideig nem is fogunk tudni róla. Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy a szülők féloldali orrdugulás, vagy kellemetlen szagú, esetleg véres orrfolyás miatt fordulnak orvoshoz a gyermekkel és csak a fül-orr-gégészeti vizsgálat során derül ki, hogy a panaszokat az orrba szorult idegentest okozta. Ne halogassuk az orvos felkeresését akkor sem, ha a gyermek fülébe került valami apró tárgy, mivel az akár a hallójárat gyulladását is okozhatja. Ha mi magunk próbáljuk meg eltávolítani, könnyen sérülés, vérzés vagy akár dobhártya átszakadása is lehet a következmény.

Hogyan távolítja el a gyerekorvos az idegentestet?

A fül-orr-gégészeti rendelésen steril vízzel történő átmosással, csipesszel vagy szívással távolítják el gyorsan és fájdalommentesen az idegentestet. A kezelőorvos az eltávolítást követően átvizsgálja a fület vagy az orrot és amennyiben szükséges, az eltávolítás helyén lévő apróbb hámsérülés kezelésére hámosító kenőcsöt javasol a gyorsabb gyógyulás érdekében.

Forrás: Orvosi Hírközpont
Szerző: Tóth Éva
Fotó: Freepik