Irigység az óvodában: Hogyan segíthetjük az ovisokat a nehéz érzések kezelésében?

• Szerző: PMM

Az irigység gyakori jelenség óvodáskorban. Nem szabad elnyomni vagy szankcionálni! Értsük meg és kezeljük együtt a helyzetet gyermekünkkel!

Irigység az óvodában: Hogyan segíthetjük az ovisokat a nehéz érzések kezelésében?
Az óvodás korosztályban az írigység gyakran megjelenő érzelem, amely jelentős hatással lehet a gyerekek mindennapi életére. Ez az érzés különböző helyzetekben jelenik meg, például amikor a gyerekek látják, hogy egy másik kisgyereknek új játékai vannak, vagy ha úgy érzik, hogy a figyelem nem rájuk irányul. Az írigység természetes, emberi érzelem, de fontos, hogy megfelelően kezeljük, hogy a gyerekek egészséges önértékelést és emberi kapcsolatokat alakíthassanak ki.

Nem szabad elnyomni a gyermek érzéseit!

Sok szülő hibázik, amikor úgy próbálja kezelni a gyerek írigységét, hogy azt valamilyen módon elnyomja vagy figyelmen kívül hagyja. Az, hogy a gyerekek érzelmeit nem ismerjük el, csak fokozhatja a feszültséget és a szorongást. Fontos, hogy a szülők támogassák a gyerekeket abban, hogy kifejezzék érzéseiket, és segítsenek nekik megérteni, hogy az írigység normális érzés, de van mód a leküzdésére.

Érdemes beszélgetni a gyerekekkel arról, hogy mit éreznek, és miért érezhetik ezt az érzést. Az érzelmek megnevezése és megbeszélése segíthet a gyerekeknek abban, hogy tudatosabbak legyenek saját érzéseikkel kapcsolatban. Továbbá hasznos lehet például közösen játszani olyan játékokat, amelyek a megosztásra és a csapatmunkára építenek.

A mesék és a játékok fantasztikus módja az irigység tanulmányozásának. Mesék segítségével modellezhetjük az irigység különböző helyzeteit, és közösen megbeszélhetjük, hogy a szereplők hogyan kezelték ezeket az érzelmeket. Ez nemcsak szórakoztató, hanem tanulságos is, mivel a gyerekek így könnyebben azonosulhatnak a mesék szereplőivel, és tanulhatnak a helyzetekből.

Az irigységnek előnye is lehet

Bár az irigységet általában negatív érzelemként tartjuk számon, van egy pozitív oldala is. Az irigység segíthet a gyermekek fejlődésében, hiszen ösztönözheti őket arra, hogy jobbá váljanak, és törekedjenek a közösség elismerésére. Ha tudatosítjuk bennük, hogy milyen értékek és képességek állnak a siker mögött, az irigység érzése átfordítható motivációvá.

Az irigység felnőtt korban is akkor jelenik meg, ha azt hisszük, hogy mi nem lennénk képesek elérni vagy megkapni azt, ami a másiknak megvan. Az ilyen érzéseken csak úgy lehet túllépni, ha szembenézünk a saját képességeinkkel, és azzal, hogy miben fejlődhetünk ahhoz, hogy céljainkat elérhessük, illetve azzal, hogy biztosan akarjuk-e azt, amit elirigyeltünk a másik embertől. Ugyanezt érdemes a gyermekekkel is megtenni, mert ezzel segíthetjük őket abban, hogy kitartóak legyenek és az irigység helyett inkább példát vegyenek másokról.

Összességében fontos, hogy a szülők és pedagógusok támogassák az ovisokat az irigység megértésében és kezelésében. Az érzelmek felismerése és kifejezése segít a gyerekeknek abban, hogy erősebb, egészségesebb kapcsolatokra tegyenek szert társaikkal, és megtanulják, hogy az irigység nem egyenlő a rossz érzésekkel, hanem egy lehetőség a tanulásra és a fejlődésre.

Nyitókép forrása: Freepik.com