Babahordozás: hitek és tévhitek (x)
A babahordozás napjainkban is egyre népszerűbb – pedig nem új keletű szokásról van szó. Úgy tűnik, már az ókori Egyiptomban is előnyben részesítették ezt a formát a baba és az anya közelségének megteremtésére. (x)
Ha jobban belegondolunk, a hordozókendő vagy a csatos hordozó használata sokkal praktikusabb lehet, mint a babakocsi: így mindkét kezünk szabad maradhat, és nyugodtan végezhetjük a mindennapi teendőket is.
A kulcs a helyes használat elsajátítása – éppen ezért jött létre a Momzee „Bevezetés a hordozás világába” című online kurzusa, amely a legalapvetőbb hordozóeszközökkel ismerteti meg a kismamákat. A videós anyagokban bemutatják a rugalmas és szövött kendő, a karikás kendő, a csatos hordozó, sőt még a mei tai használatát is, lépésről lépésre.
A kemény hátas kengurut azonban sok szakértő nem javasolja, cikkünkben arra is kitérünk, hogy miért!
Jó a hordozás a babának?
A rövid válasz erre a kérdésre az, hogy igen. Ha szétnézünk más népek kultúrájában, látni fogjuk, hogy a legtöbb helyen így oldották meg a babák, csecsemők felügyeletét. Sőt, a magyaroknál, falvakban még a 60-as években is megvolt a gyakorlata ennek a szokásnak.
A pszichológusok is azt vallják, hogy a szoros testkontaktus rendkívül fontos szerepet játszik a babák idegrendszeri és érzelmi fejlődésében. Harlow szőranya-drótanya kísérlete az egyértelmű bizonyíték erre: a kismajmok képesek voltak naphosszat a szőrrel borított drótanyába csimpaszkodni, ez adott számukra biztonságot. A csupasz drótanyánál csak annyi időt töltöttek, míg felvették a táplálékot.
A baba bent a pocakban is aktív kapcsolatban volt az anyával, hallgatta szívverését, rendszeres légzését: így ez idekint is megnyugtatóan hat számára. A puha, meleg bőr érintése fokozza az érzékelést, csökkenti a feszültséget a gyermekben.
Nem káros a baba gerincére nézve a hordozás?
A helyes használaton múlik minden. Azért is készülnek oktatóanyagok, videók, hogy a kismamák meg tudják tanulni, hogyan kell helyesen megkötni a hordozókendőt, illetve hogyan kell biztonságosan felcsatolni a hordozót.
A baba, ha jól ül a hordozóban, nem végez semmilyen izommunkát, nem kell erőt kifejtenie. A terpesztett-guggoló tartás nem okoz problémát a gerincnek: az eleve enyhén görbülő ív mutatja azt is, hogy a babákat “hordozásra teremtették”.
A kenguru viszont azért nem előnyös választás, mert ennek az eszköznek merev a fala: a gyermek ül, nem pedig “domborodik” egy ilyen hordozóban, a súly pedig ezáltal a csípőre helyeződik.
Kap majd levegőt a baba a kendőben?
Sokan attól tartanak, hogy a babák beszorulnak a kendők redői alá, nem kapnak majd levegőt. Ez azonban tévhit, hiszen a kendők maguk is jól lélegző anyagból készülnek – leginkább pamutból.
A megkötésük persze lényeges: arra kell ügyelni, hogy a baba szorosan tapadjon hozzánk, ne ernyedten üljön. A terpesztett-guggoló tartás megléte mellett figyeljünk arra is, hogy a gyermek álla és mellkasa között legyen legalább kétujjnyi hely.
Bátran alkalmazhatjuk tehát a hordozást, csak a megfelelő technikát kell elsajátítanunk: a Momzee kurzusa pedig tökéletes e célból.
Szponzorált cikk (x)
Fotó: momzee.hu