Hogyan neveljünk mentálisan erős gyereket (de ne önző zsarnokot)?

• Szerző: PMM

Szülőként senki sem akar egy erőszakos zsarnokot nevelni a gyermekéből. Azonban nem lehetünk mindig a gyerekünk mellett, ha valamilyen megpróbáltatással kerül szembe. Ezért most mutatunk néhány tippet, hogyan tudsz mentálisan erős gyereket nevelni, aki könnyen kezeli majd az életébe kerülő nehézségeket. Segítünk, hogy hogyan teremtsd meg az egyensúlyt.

A szülők érthető módon nem akarnak sem erőszakos sem konfliktuskerülő gyerekeket nevelni. Azok a gyerekek, akik nem tudják, hogyan álljanak ki magukért, olyan felnőtté válhatnak viszont, akik állandóan bocsánatot kérnek, esetleg pont az ellenkezője történik majd és elnyomó emberek lesznek, és leginkább azért, mert nem tudják magukról, hogy ők kik is valójában. Hogyan segíthet tehát egy szülő a gyermekének abban, hogy magabiztos, fizikailag és szellemileg erős emberré váljon, és erős önérzettel rendelkezzen? Ez nem olyan egyszerű, mint az ábécét megtanítani, de meg lehet és meg is kell csinálnunk - mondja Dr. Gene Beresin gyermekpszichológus, aki a Massachusetts General Hospital Clay Center for Young Healthy Minds vezetője.

"A gyerekeknek el kell viselniük az érzelmi ingadozásokat. A rossz jegyektől a sikerekig sokféle érzelem éri őket, mindegyik feldolgozásához szükségük van érzelmi irányításra és érzelmi kiegyensúlyozottságra" - mondja Beresein.

De a szülők nem vehetik túl szigorúan ezeket az erőnléti leckéket. Fontos, hogy úgy tanítsuk meg a gyerekeknek az erőt, hogy közben ne engedjük őket az agresszió és az önzés okozta problémákba tévedni. Jó, ha olyan gyereket nevelünk, aki nehezen hátrál meg, de rossz olyan gyereket nevelni, aki kényszert érez arra, hogy összevesszen a társaival, vagy állandóan versenyezzen. Egy mélyen versengő kultúrában nehéz feladat megtanítani a gyereket arra, hogy elviseljék a konfrontációt, de ne keressék azt.

Íme öt dolog, amit azok a szülők tesznek, akik erős, magabiztos gyerekeket nevelnek

1. Beszélnek a gyerekeiknek a halálról
A legtöbb esetben a gyerekek valószínűleg akkor találkoznak először a halandósággal, amikor a család háziállata meghal. Bár a kisgyerekek talán nem értik a halál állandóságát vagy azt, hogy mit jelent meghalni, a velük együtt átbeszélt élmény alapvető része annak, hogy megtanítsák a gyerekeknek a belső erőt és a rugalmasságot.

Beresin szerint azok a szülők, akik erős gyerekeket szeretnének nevelni, lehetnek szomorúak és kell is, hogy azok legyenek a helyzet miatt, de nem szabad, hogy a gyász elgyengítse őket. Ez egy olyan tanítási pillanat, amikor a szülőknek végig kell járniuk a gyászfolyamatot a gyerekeikkel, gyászolniuk kell a háziállatot, és érzelmi erőt kell mutatniuk anélkül, hogy teljesen visszahúzódnának vagy ridegek lennének emiatt.

A változáskezelés folyamata teljes mértékben megegyezik a gyász folyamatával érzelmileg. Tehát, ha azt szeretnénk elérni, hogy a gyermekünk képes legyen a változásokat rugalmasan kezelni, akkor ezt a folyamatot érdemes vele „gyakorolni”. A folyamat az alábbi érzelmi állapotok egymásutánisága: tagadás, düh, alkudozás, depresszió, elfogadás. Ezek mindenképpen lejátszódnak, amikor változás következik be ahhoz képest, amit szeretnénk vagy elterveztünk, akár egy verseny elvesztése vagy egy játékra vágyakozás közben, amit nem kaphat meg a gyermek. Akkor tudunk segíteni, ha ebben támogatóak vagyunk, óvatosan átsegítjük a kicsiket az egyik fázisból a másikba, és igyekszünk türelmesek maradni, valamint tudatosítani magunkban, hogy a gyermek éppen nem is ellenünk küzd, hanem önmagával, az érzelmeivel. A gyász, illetve a változáskezelés folyamatáról itt is olvashatsz még. 

2. Panasz nélkül végzik el a ház körüli munkákat
Felnőttnek lenni gyakran azt jelenti, hogy sok olyan dolgot kell megcsinálni, ami szívás. Hólapátolás, levelek gereblyézése, a hűtő kitakarítása - ezek mind olyan feladatok, amelyek a felnőtté válással és a szülői szereppel együtt járnak. Azok a szülők, akik erősnek nevelik a gyerekeiket, természetesen ezeket a feladatokat is panaszkodás nélkül kell csinálják, anélkül, hogy kettétörne a derekuk - mondja Beresin. Ez azt jelenti, hogy amikor elvégeznek egy munkát, utána szünetet tartanak, közben lelkesen készülnek a következő feladatra, és amikor mindent elvégeztek, azt mondják gyermeküknek, hogy most büszkék magukra.

3. Lazán veszik a munkahelyi problémákat
Azok a szülők, akik erős gyerekeket szeretnének nevelni, azt is tudják, hogy ami velük történik, az gyakran nem rajtuk múlik, önérzetesen igyekeznek megőrizni a hidegvérüket a nehéz munkahelyi helyzetekben. A munkahelyi stressz előbb-utóbb mindenkit megvisel, és fontos, hogy a szülők érezzék, hogy otthon panaszkodhatnak a házastársuknak a munkájukkal kapcsolatban. Amit azonban a szülőknek nem szabad elfelejteniük, az az, hogy a gyerekeik gyakran hallják őket. Maradjatok tehát higgadtak, beszéljétek át, mi zavar titeket, és dolgozzatok ki egy ésszerű megoldási tervet, miközben beszéljetek az erősségeitekről is, mint munkavállaló és mint ember.

Ezzel példát tudunk mutatni a gyerekünknek arra, hogy őszintén és szívesen beszéljenek az érzéseikről, az iskolában lévő konfliktusaikról és élethelyzeteikről, ez segíteni fogja őket abban, hogy önállóak tudjanak lenni, és tisztában legyenek magukkal, tudják, kik ők valójában. Azok a szülők, akik ezt teszik, erős gyerekeket nevelnek.

4. Támogatják a testmozgást
Az erős gyerekek nemcsak mentálisan, hanem fizikailag is erősek lesznek, ha a szülők elősegítik a testi egészségük fejlődését is, és maguk is olyan tevékenységeket végeznek, amelyek elősegítik a saját testi fejlődésüket is. A szülőknek még egy hosszú nap után is példát érdemes mutatniuk arra is, hogy mindig megtegyék azt az 1-2 kilométeres futást, amit vállaltak, vagy valóban elmenjenek az edzőterembe, és erről beszéljenek is a gyerekeikkel. Bár a 8 éveseknek nem kell súlyokat emelgetniük, de ha kimegyünk velük a focipályára, fogócskázunk vagy futóversenyezünk velük, esetleg tollasozunk, az remek módja annak, hogy úgy töltsünk időt a gyerekekkel, hogy fejlődjön a gyerekek fizikális egészsége.

5. Szuperhőst játszanak, akár teljes cselekményekkel
Amikor szuperhősöket játszanak a szülők, akik erőt szeretnének mutatni gyermekeiknek, segíthetnek nekik egy történetet kidolgozni, és mivel minden hős eredettörténete magában foglalja a nehézségek leküzdését érzelmi őszinteséggel és finom "fenékbe rúgással", ez segíthet a gyerekeknek megérteni az érzelmi sebezhetőséget, valamint a fizikai erő fontosságát, annak kontrollját és hogy hogyan legyen jó ember.

A szülőknek érdemes tisztában lenni azzal, hogy a szuperhős játék sokat segíthet a valódi életre való felkészülésben, legyen szó akár futballpályán történő futásról, miközben úgy teszel, mintha egy szuperhős lennél repülés közben, vagy a nappali padlóján birkózva. Kreatívnak érdemes lenned a tevékenységeid során: lehet, hogy a szuperhős hibázott, és bocsánatot kell kérnie. Talán van egy érzelmi pillanata a társával. De győződjenek meg róla, hogy győznek, és ”szétrúgják a rosszfiúk hátsóját”.

A cikk forrása: fatherly.com
A kép forrása: freepik.com