5 dolog, amit kiválóan fejleszt a társasjáték a gyerekeknél!

• Szerző: Papás Mamás Magazin

Társasjátékozás közben a gyerekek biztonságos közegben, azaz "kicsiben" gyakorolják azokat a készségeket, amelyekre a fejlődésük alatt, és később, a sikeres helytállás során szükségük lesz. Nézzük, mi mindent fejleszt a társasjáték.

1. Erősíti a családi összetartozás érzését

A társasjátékozás tipikusan aktív élmény, családi társasjátékozás közben anya és apa odafigyel a gyerekre, magyaráz neki, ötleteket ad, bevált tapasztalatokat oszt meg, ami nem csak a játék, hanem a hétköznapok során is megszívlelendő lehet. A közös játék során a családtagok kizárják a külvilágot, és együttesen gyűjtenek közös élményeket. Egy közös kanapés tévébámulás ezzel szemben egy passzív élmény, mert hiába vannak fizikailag közel egymáshoz a családtagok, alapvetően nem történik interakció, pedig a gyerekek igénylik a szüleikkel való interakciókat, amire a társasjátékozás tökéletesen alkalmas.

2. Növeli a gyerek önbizalmát, önértékelését

Nem várhatjuk el, hogy a gyerekeink önértékelése reális legyen, ha a visszajelzéseink hiányosak. A gyerekeink elsődlegesen abból építkeznek, amit tőlünk, szülőktől hallanak. Tehát az önbizalom hiányos gyereknél törekedjünk arra, hogy a játék során minden ügyes lépését, döntését kiemeljük, megdicsérjük. Ilyenkor utalhatunk arra is, hogy már mennyivel ügyesebb, mint amilyen a múltkor volt. A folyamatos, nem túlzó, hanem reális dicséretekkel bebetonozhatjuk a gyerek önbizalmát.

Magyarázzuk el neki játék közben azt is, hogy nem baj, ha hibázunk, mert újabb próbálkozással ugyanúgy sikeresek lehetünk. Apropó, siker. Remek alkalom, ha közben azt is megtanulják a gyerekek, hogy a boldogsághoz-boldoguláshoz nem arra van szükség, hogy mindig mi nyerjünk. Ha elfogadjuk azt is, hogy időnként vesztesnek is kell lennünk, akkor az életben is könnyebben boldogulunk egyéb más területen, hiszen nem minden párkapcsolat végződik házassággal, nem minden állásinterjú vezet álláshoz.

3. Fejleszti a memóriát, logikát, stratégiai gondolkodást

A hosszú távú célok megvalósításához, ami az életben való boldoguláshoz szükséges - legyen az magánéleti vagy szakmai cél-, fontos, hogy az odavezető utat lépésről-lépésre megtervezzük. A gyerek ezt a fajta stratégiai gondolkodást tanulja meg a komplex játék során: van egy szándéka, egy elhatározása, amihez lehetőségeket állít össze fejben. Majd az azokhoz vezető utat tudatosan alakítja ki magában, "visszavonhatatlan" döntéseket hoz. "El kell jutnom Mici Mackó házáig, amihez 3 mézes csuprot kell összegyűjtenem - hogyan is érhetem el a célomat? Milyen akadályok vannak?" Ezeket mérlegeli magában a gyerek társasjátékozás közben, amivel észrevétlenül fejlődik a stratégiai gondolkodása, miközben adatokat, információkat tárol a fejében.


Fotó: papasmamasmagazin.hu

4. Jó hatással van a gyerek érzelmi fejlődésére

A társasjátékok vitathatatlan előnye, hogy a gyerek szociális fejlődését segíti. A játék közben a gyerek ráérez az együttműködés ízére, a nyerés-vesztés és az ezzel járó öröm és csalódás érzések kezelésére, miközben megtapasztalja, hogy másokra is fontos és érdemes odafigyelnünk.

5. Szabálykövetésre tanít

Egy igényes társasjáték a szabályok segítségével megtanítja a gyereket arra, hogy nem minden úgy történik, ahogyan ő szeretné, hanem a szabályokat be kell tartani. A kisgyerek megtapasztalja azt, hogy ezek a szabályok nem csak másokra, hanem rá is vonatkoznak. A játékszabályok megértése, alkalmazása vezet oda, hogy később az iskolában már nem lesz gondja azzal, ha az iskolatársaihoz, a tanító nénihez alkalmazkodnia kell. A szabályok végső soron (az életben) keretet, rendet, kiszámíthatóságot, azaz biztonságot adnak.

Az eltérő társasjátékok más területeket fejleszthetnek a gyermekben. Van, ahol a kognitív képességek kerülnek előtérbe, az összeadás-kivonás, a memória, a logika, a kombinációs készség. Vannak játékok, ahol inkább szociális, érzelmi aspektusok kerülnek fókuszba, tehát érdemes többféle társasjátékkal játszanunk.

Ezeket mind fejleszti a családi társasjátékozás

  • közös élményt nyújt, erősíti a családi összetartozás érzését
  • a gyerek önértékelését, önbizalmát javítja
  • kognitív képességeket fejleszt
  • szociális és érzelmi fejlődésben fontos szerepet tud betölteni
  • kedvezően hat a beszédfejlődésre, kommunikációra
  • szabályok betartására ösztönöz