Könnyű receptek uzsonnára babáknak, kisgyerekeknek – Egészséges harapnivalók egy négygyerekes anyuka konyhájából

• Szerző: Papás Mamás Magazin

Négy gyerekes, természettudományos végzettségű anyukát kérdeztünk arról, hogy általában milyen uzsonnákat készít a gyerekeinek a hétköznapok során. Beszélgetésünk során Boglárka nem csak könnyen elkészíthető és egészséges recepteket osztott meg velünk, hanem az anyai tudatossággal, a tudatos táplálkozással kapcsolatos értékes gondolatait is. (x)

Takács Boglárka vagyok, 4 csodálatos gyerek édesanyja. Pécsett végeztem az egyetemen, 3 évet töltöttem doktori képzéssel, közben jártam az USA-ban is. Egy originális gyógyszere gyártó cégnél kezdtem dolgozni, innen mentem el az első babámat szülni, 30 évesen. Azt gondoltam, hamar visszatérek majd a munkahelyemre, hiszen addig fontos volt a karrierem, a munkával járó utazások.

De valami átértékelődött bennem, megéreztem annak a felelősségét, hogy valaki élete, boldogsága, értékrendje az én anyaságomtól függ. Már nem siettem vissza. Rá 3 évre született a második fiúnk, majd újabb 3 évre a lányunk, majd utána nagyon gyorsan a negyedik gyermekünk, egy újabb kislány. Jelen pillanatban az anyaság és a futás tölti ki az életemet, most az ő boldogságuk a jelenlegi karrierem fokmérője.

Uzsonnák Boglárkáéknál

Mivel nagyon korán ebédelünk, mert délben már indulunk a nagy fiúkért oviba, suliba, és a lányok még alszanak délelőtt is, általában a tízórai nem olyan hangsúlyos nálunk. Az uzsonnát rendszerint a délutáni alvás után, 3h, legkésőbb fél 4h tájban tálalom. A gyerekek egyik nagy kedvence az avokádókrémes pirítós, a gyümölcsös túrókrém házi zsemlével, vagy a fahéjas és mandulás kalács (nálunk fehér liszt nélkül, cukormentesen).

A két nagyfiú igazolt sportoló, minden nap valamelyiküknek vagy épp mindegyiküknek edzése van egészen estig, így az uzsonnának táplálónak kell lennie.
Hétvégenként, amikor több idő jut a komótosabb uzsonnákra, szívesen készítünk együtt a gyerekekkel smoothie-kat, gyümölcssalátát, házi süteményeket vagy éppen kelt tésztákat egészséges alapanyagokból - így biztosított a változatosság.

KÖNNYŰ RECEPTEK UZSONNÁRA

Vannak olyan időszakok, amikor különösen figyelünk a vitaminpótlásra, és ez az uzsonnákban is hangsúlyosabb szerepet kap. Télen, a járványos időszakban, vagy tavasszal, mikor fáradtabbak a gyerekek, igyekszünk a vitaminraktárakat visszatölteni. Szerintem, ha a mindennapi mókuskerékben egy édesanyáknak nem jut elegendő ideje vagy figyelme erre, ne essen kétségbe, akkor is lehet gondoskodni a komplex támogatásról, ilyenkor jöhetnek szóba a gyerekitallal dúsított ételek.

A 7 tipp gyermeked egészséges immunrendszeréhez című cikkben Pálinkás Zsanett védőnő részletezi, hogy szülőként mit tehetsz gyermeked immunrendszerének felerősítéséért.

Banános-málnás smoothie - recept (1 adag)

Nálunk különösen nagy móka a smoothie készítés. A gyerekeim a banános-málnásra esküsznek. Turmixgépben jól összedolgozzuk a következő alapanyagokat: fél banán, 80 g málna, 2 dl gyerekital, 1 tk méz, és már kész is a vitamindús, tápláló finomság.

Tejbedara házi gyümölcslekvárral - recept

A hétvégék közkedvelt uzsonnája a tejbedara, mi így készítjük:
3 dl vízben megfőzünk 3 csapott evőkanál búzadarát, vaníliarúd kikapart belsejével ízesítjük. Hagyjuk pár percet hűlni, majd hozzákeverünk tejitalport. Negyed óráig hagyjuk hűlni. Házi, cukormentes eperlekvárral vagy szintén házi, cukormentes sárgabarackdzsemmel eszik a gyerekek.

Sütés nélküli pudingos keksz

Emíliával az egyik legjobb móka a pudingos keksz “sütés”! Készíthetjük házi készítésű, cukormentes kekszből, de ha nincs ennyi időnk, ezt készen is megvásárolhatjuk. Főzés nélküli, cukormentes pudingot készítünk a csomagolásán jelzett módon, csak a tej helyett elkészített tejitalt használunk. Ezzel a felnőttek feladata véget is ért, legközelebb csak a takarításnál kellünk a konyhában. A gyerekek fognak egy kekszet, megkenik a pudinggal, majd beborítják még egy keksszel. Elvileg a felét belemárthatnánk olvasztott csokiba is, de eddig mi sosem jutunk el, ahogy ragasztják, már eszik is!

ÖTLETEK EPERSZEZONRA

Már javában benne járunk az eperszezonban, ezért hoztam is egy kis fotós inspirációt - jó előre. Amikor főszereplő az eper, mi imádjuk szedni, főzni, sütni, és még fotózni is a mesébe illő, óriás eperdarabokat.

"Fontos, hogy édesanyám tradicionális receptjeit továbbadjam"

Napi szinten főzünk, mert fontos, hogy magunk válogatta alapanyagokat használjunk, egészségtudatosan étkezzünk. Egy jó ebéd vagy vacsora mellett jókat beszélgetünk, mindenki elmondja mi történt vele aznap, hogy aznap mi volt neki a legjobb és legrosszabb élménye. Mivel édesanyám elment 2 éve, egyre fontosabb, hogy az ő tradicionális receptjeit is tovább adjam, most már én készítem őket annyiban újragondolva, hogy a hozzávalókat egészségesebb alapanyagokra cseréltem.

Az ösztönösség az anyaságban egy roppant fontos és meghatározó dolog szerintem, de ahogy nőnek a gyerekek és egyre több dologgal ismerkednek meg, egyre fontosabb lesz a tudatosság. Tudatosan választani, tudatosan élni - ez az egyik mottóm, de nem esek kétségbe akkor sem, ha ez nem mindig jön össze a hétköznapok során, hiszen mi sem vagyunk tökéletesek, ilyenkor igenis belefér a pékségből vásárolt diós csiga vagy sós perec.

Promóció (x)