Robbant a hír: Megszűnik az óraátállítás! Vajon melyik marad az állandó időszámításra: a nyári vagy a téli?

• Szerző: Papás Mamás Magazin

Bejelentés született: megszűnik a nyári-téli időszámítás az Európai Unióban!

Jean-Claude Juncker, az Európai bizottság elnöke bejelentette, hogy a közvélemény akaratának megfelelően át kell állni az egyféle időszámításra, azaz megszűnik az évenként kétszeri óraátállítás az Európai Unióban.
Juncker erről pénteken a ZDF német közszolgálati televíziónak nyilatkozott.

„Az emberek ezt akarják, mi pedig véghezvisszük” – mondta Jean-Claude Juncker, megemlítve, hogy az ügyben tartott európai konzultáción a résztvevők többsége elutasította az évenként kétszer esedékes óraátállítást.

„Nincs értelme kikérni az emberek véleményét, ha nem aztán vesszük figyelembe” – mondta Juncker, ezzel is nyomatékot adva a közelgő egyféle időszámítási rendszernek.

Legelőször az Európai Bizottságot igyekszik meggyőzni arról, hogy át kell térni az állandó nyári időszámításra, utána pedig az Európai Parlamentnek és a tagállamoknak kell lépniük az ügyben. A gyakorlatban a tagállamoknak joguk lesz eldönteni, hogy a nyári vagy a téli időszámítást vezetik be tartósan.

Nyári vagy téli időszámítás? Melyik lenne a jobb?
Abban az esetben, ha Magyarország véglegesen a "nyári időszámítás" mellett döntene, akkor például december 30-án 8:30h-kor lesz a napfelkelte és 17:03h-kor a napnyugta.

Ha Magyarország végleges időszámításnak a "téli időszámítást" fogja tekinteni, akkor pédául decembe r30-án 7:30h-kor lesz a napfelkelte és 16:03h-kor pedig a napnyugta. A téli időszámítás azt is eredményezné, hogy nyáron el kellene búcsuznunk az este 8 óra utáni naplementéktől.

Az Euractiv, brüsszeli portál szerint úgy tűnik, hogy az európaiak október 28-án mondhatnak majd búcsút az óraátállítgatásoknak, amikor hajnali 3:00 órakor egy órával visszább kell állítani a mutatót.

A lakosság az egészségügyi hatások miatt nem szerette az óraátállíást

A július elejétől augusztus közepéig tartó konzultáción 4,6 millióan mondták el véleményüket, és a többség, 80 százalék az óraátállítás megszüntetése mellett foglalt állást.
A vizsgálat azt is kihozta, hogy főképpen az egészségügyi hatások miatt döntöttek is a megkérdezettek, illetve szakértők már régóta hangoztatják, hogy az óraátállítással elérhető energiamegtakarítás nem túl jelentős.

Az EP februárban kezdeményezte az óraátállítás felülvizsgálatát, és felkérte fel az EB-t, hogy értékelje az ügyet szabályozó irányelvet, és szükség esetén tegyen javaslatot a módosításra.

Forrás: MTI, Euroactiv
Fotó: Freepik