Miért veszélyes, ha a gyerekszobában szárítjuk a kimosott ruhákat?

A szobában szárított ruhák akár 30 százalékkal is megnövelhetik a levegő páratartalmát, ami kedvez a különböző penészgombák elszaporodásának.

A ruhaszárítón vagy a radiátoron szárított ruhák akár 30 százalékkal is megemelhetik a szoba páratartalmát. Ez a környezet pedig kimondottan kedvez néhány penészgombafaj elszaporodásának. Orvosok különösen az Aspergillus fumigatus nevű penészgomba veszélyeire hívják fel a figyelmet, amely gyógyíthatatlan tüdőbetegséget is okozhat.

Asztmásoknak, gyenge immunrendszerűeknek veszélyes a penész

- Egy adag kimosott ruha körülbelül két liter vizet tartalmaz, ami száradáskor a levegőbe kerül. Az asztmások belélegezve a kórokozót köhögni és zihálni kezdhetnek. Szintén veszélyben vannak azok, akiknek valami miatt legyengült az immunrendszerük. Náluk a penészgomba belélegzése aspergillózist okozhat, ami maradandó, néha pedig végzetes károsodást okoz a tüdőben és az orrmelléküregben - magyarázza David Denning professzor, a manchesteri aspergillosis központ orvosa.

- Aki teheti, szárítógépben vagy a szabad levegőn szárítsa a ruhákat. Ha pedig ez nem lehetséges, akkor egy olyan helyiségben a lakáson belül, ahol eleve kevesebbet tartózkodunk, lehetőleg minél távolabb a gyerekszobától, hálószobától - tanácsolja a szakértő.

Mennyi az ideális páratartalom a lakásban?

A kimosott ruhákkal együtt elpárolgó vegyi anyagok (például öblítő) legkevésbé sem hiányoznak az immunrendszerünknek, de tisztavíz párologtatása száraz lakásban mindenképpen ajánlott. Az ideális páratartalom egy helyiségben 40-60 százalék közötti. Emellett a helyiség hőmérsékletet is figyelni kell (legideálisabb a 20-22 fok), ugyanis ez a kettő együtt befolyásolja a kellemes közérzetet. Ha a lakás páratartalma 40 százalék alá csökken, akkor a levegő nedvességtartalmának pótlására, azaz párásításra lesz szükség.

Kezdőfotó: Freepik
Forrás: Külföld