Helyes légzéstechnika minimalizálhatja a vírusfertőzést! Alternatív módszer

• Szerző: Papás Mamás Magazin

A Buteyko Légzésközpont terapeutái olyan kiegészítő módszert ajánlanak, amivel - az alapvető óvintézkedések mellett - csökkenthetjük a vírusfertőződés veszélyét.

Jól kiegészíthető a koronavírus elleni hivatalos védekezés (otthon maradás, gyakori kézmosás, szájmaszk) helyes légzéssel, hiszen a vírus elsősorban a levegőben, cseppfertőzéssel terjed - tanácsolják a Buteyko Légzésközpont terapeutái.

A Buteyko-módszer nagyon leegyszerűsítve nem más, mint egy helyes légzéstechnika, amellyel ellenállóbbak lehetünk a betegségekkel szemben. Az eredetileg Moszkvából indult alternatív módszer szerint, ha elhagynánk a rossz légzési szokásainkat, akkor megszabadulhatnánk az asztmától, allergiától és egy sor más olyan betegségtől, amire nem is gondolnánk, hogy kapcsolatban állhat a tüdőnkkel.

A koronavírus-járvány kapcsán Varga-Szilágyi Gyula a Buteyko Légzésközpont alapítója portálunknak kiemeli, hogy:

ha állandóan orron keresztül és helyesen lélegezzünk, akkor jelentősen csökkenhet a légutakon bejutó fertőzés veszélye.

Az alábbiakban a Buteyko-szakembereinek fontos tanácsait olvashatjuk.

Orrunk az immunrendszerünk előre tolt védőbástyája

Arcunk belső üregeinek felülete 160 cm², viszont a nyálkahártyán lévő parányi csillószőrök felületével együtt 96 négyzetméter! Az orrunkból induló bonyolult üregrendszer belsejét nyálkaréteg borítja, amelyben többek között antibakteriális enzimek, foszfatázok, amilázok, valamint interferonok és immunglobulinok találhatók. Az állandóan mozgó orrváladék tehát dúskál immunrendszeri ellenanyagokban, így akadályozza meg a vírusok, baktériumok megtelepedését.

Az orr nyálkarétegét a csillószőrök folyamatosan mozgatják hátra a garat felé, majd lenyeljük, és a gyomorsav elpusztítja a kórokozók maradékát is. Az orr belsejét borító teljes nyálkaréteg 10-20 percenként cserélődik.

A szájon vett levegővel könnyebben megfertőződhetünk

Meglehetősen gyakran előfordul, hogy észrevétlenül kiiktatjuk az orrunk védelmi rendszerét, vagyis szájon át veszünk levegőt, így a mások által kilélegzett kórokozók akadálytalanul jutnak a tüdőnkbe. Például beszéd közben, mozgás közben, evés közben vagy minden különösebb ok nélkül, csak rossz megszokásból. Egyetlen szájon vett levegő elegendő ahhoz, hogy megfertőzzük magunkat, ha abban benne volt a vírus.

Márpedig szinte bárkire igaz, és csak idő kérdése, hogy rajtakapjuk akár magunkat is, hogy a szánkon vettük a levegőt.

A vírusokat csak saját immunrendszerünk képes legyőzni

Az egyik fő gond, hogy általában túl sok levegőt lélegzünk be és ki percenként. A stressz, mozgáshiány, a mai kor táplálkozása oda vezetett, hogy tíz emberből kilenc jóval több levegőt cserél percenként a tüdejében, mint amennyit a megelőző korok emberei. A túl légzés széndioxid veszteséget, ez pedig oxigénhiányt okoz a sejtjeinkben.

Ha pedig nem kapnak elegendő oxigént a sejtjeink, tovább gyengül az immunrendszerünk. Bakteriális fertőzés ellen létezik antibiotikum, de a vírust nem győzi le semmi más, csakis az immunrendszerünk.

Miért nem jó, ha nyitott szájjal lélegzünk?

Aki nyitott szájjal lélegzik, az biztos, hogy túllélegzik, mert az orrán is, a száján is szívja be a sok levegőt. De még csukott száj mellett, orron keresztül is képesek vagyunk akár a többszörösét lélegezni annak a levegőmennyiségnek, ami a testünk számára ideális lenne. Ilyen sok levegőt már nem tud az orrunk hatékonyan átszűrni. Ráadásul a nagyobb mennyiségű, gyorsabban beáramló levegőtől túlságosan kihűl, kiszárad az orr nyálkahártya, és már nem képes többé betölteni a védelmi szerepét.

A kihűlt, kiszáradt nyálkahártyán már nem tapadnak meg a belélegzett kórokozók - hanem akadálytalanul bejutnak a tüdőbe -, és még amelyek esetleg megtapadnak, azok sem pusztulnak el, mert ha nincs nyálkaréteg, nincsenek immunglobulinok sem.

Miért szükséges a védőmaszk? Mire ügyeljünk a maszk viselésekor?

Nemcsak azért hasznos maszkot viselni, mert megszűri a be- és kilélegzett levegőt, hanem azért is, mert alatta kevésbé szárad ki az orr nyálkahártya. A maszk ugyanis kicsit fékezi a légzésünket, visszatart némi meleget, nedvességet és széndioxidot(!) is a kilélegzett levegőből, amiket a következő belégzéssel visszalélegzünk, újra hasznosítunk. Persze a maszk is csak akkor működik igazán, ha alatta is csukva van a szánk.

Tartsuk csukva a szánkat, lélegezzünk kicsiket!

Mindenféle kórokozó, még a koronavírus ellen is a helyes légzés lehetne az egyik leghatásosabb kiegészítő védekezés. Nem lebecsülve az egyéb óvintézkedések, például a kézfertőtlenítés jelentőségét, még hatékonyabban tudnánk lassítani, megfékezni a vírus terjedését, ha:

az emberek csukva tartanák a szájukat és csukott száj mellett is próbálnának kevesebb levegőt belélegezni, finoman, óvatosan, halkan, mert a vírus elsősorban a levegőben, cseppfertőzéssel terjed. Azt se felejtsük el, hogy ha kétszer annyi levegőt lélegzünk be percenként, akkor kórokozókból is kétszer annyi jut be a szervezetünkbe.

Szakértők:
Varga-Szilágyi Gyula
Dr. Kovács László tüdőgyógyász
Farkas Tibor

Források:
1. Sveinbjörn Gizurarson: Anatomical and Histological Factors Affecting Intranasal Drug and Vaccine Delivery - ncbi.nlm.nih.gov
2. Máriáss Márta: Orrból ömlő információ – hazipatika.hu
3. Michael Wilson: Microbial Inhabitants of Humans: Their Ecology and Role in Health and Disease, 136. oldal.