Ennyibe kerül gyereket nevelni

• Szerző: Papás Mamás Magazin

A gyereknevelés semmihez sem fogható élmény, viszont olykor komoly kihívások elé állítja az újdonsült szülőket. Egy új élet gondozása nem kevés kiadással jár, éppen ezért megmutatjuk, mire érdemes felkészülni.

A babavárás egy örömteli időszak, ezért ilyenkor kevesebben gondolnak a jövőben felmerülő költségekre. Pedig ezekre sem árt felkészülni, hogy minél kevesebb meglepetés érje a szülőket.

Cikkünkben részletesen bemutatjuk, milyen kiadásokkal kell számolnod gyermeked megszületése előtt és után, illetve gyakorlati tippeket is adunk, hogy hatékonyabban takarékoskodhass ebben az időszakban.


A baba érkezése, avagy felkészülés az új élet fogadására

A gyereknevelés költségeit egy olyan pár tapasztalatain keresztül mutatjuk be, akiknek összbevétele a babavárás idején havonta 300 ezer forint volt.

A lakhatási költségek és a törlesztőrészletek kifizetése után nagyjából 120 ezer forintból gazdálkodtak minden hónapban. Ennek mintegy fele élelmiszerre ment el, tehát a megmaradt 60 ezer forintot - a 9 hónapra vetítve pedig összesen 540 ezer forintot - kellett minél hatékonyabban beosztaniuk.

A nő - Emese - a terhessége elejétől kezdve szedett terhesvitamint, ami havonta 3200 forintba került. Emellett a második trimeszterben fellépett vashiány miatt egy vastartalmú rágótablettát is szednie kellett, amely havi 3 ezer forint plusz kiadást jelentett. Emese ezenkívül használt terhességi csíkok elleni olajat is, amely havonta 900 forintba került.

A terhesség 4. hónapjától kezdték el fokozatosan beszerezni a szükséges dolgokat.

Körülbelül 35 ezer forintból kifestették a babaszobát, majd 70 ezer forintért vásároltak egy kiságyat, egy pelenkázót és egy komódot. A pelenkázószivacs 4 ezer, a baba ágynemű-garnitúrája pedig 15 ezer forintba került.

A babakocsira, a babahordozóra, a pelenkázótáskára és a hordozókendőre mintegy 80 ezer forintot költöttek. A babakád, a vízhőmérő, a törölköző, a 15 darab textilpelenka, a kisolló, a fésű, az orrszívó, a fültisztító pálcika és a gyógyszertári alkohol összköltsége nagyjából 20 ezer forint volt.

Emese időközben beszerzett magának 2 szoptatós melltartót és néhány kismamaruhát is, ezekre mintegy 15 ezer forintot költött.

Ezeken kívül vettek 2 cumit és 2 cumisüveget is, összesen 8 ezer forintért, valamint felkészültek a kórházban töltött napokra is. A kismama vásárolt magának mellbimbóápoló krémet, melltartóbetéteket, tejszaporító teát, egy kézi mellszívót, extra nedvszívó betéteket és jégzselét (a gátsebre).

Beszerzett továbbá néhány babaruhát, egy nagy csomag babapelenkát, 2 csomag nedves törlőkendőt, egy tégely popsikrémet, valamint babaolajat és fürdetőt. Ezek összköltsége mintegy 20 ezer forint volt.

Emese és párja a baba érkezéséig csaknem 322 ezer forintot költött a felkészülésre, és nagyjából 218 ezer forintot tudott félretenni a 9 hónap alatt, amelyet egy megtakarítási számlán helyeztek el gyermekük részére.

(Megjegyzés: A kiadások összege persze ennél sokkal nagyobb is lehet, ha magánúton végezteted el a kötelező egészségügyi vizsgálatokat, vagy nagyobb felújításra van szükség a gyerekszoba kialakításához. Ráadásul egyes terméktípusoknál is óriási eltérések lehetnek az adott márkák árai között - mi próbáltunk egy “középutas” megoldást keresni.)

A babavárás után, avagy bővül a család, szűkül a pénztárca

Az új családtag érkezése után az egyik legnagyobb havi kiadás a baba pelenkázásához szükséges eszközök beszerzése. Emeséék havonta 12 ezer forintot költöttek babapelenkára, nedves törlőkendőre és popsikrémre, nagyjából a gyermek 2,5 éves koráig.

Az egyéb babakozmetikumokból - például a babaolajból, hintőporból és fürdetőből - 2-3 havonta vásároltak újat, ezek költsége egy hónapra vetítve mintegy 1000 forintra jött ki.

A babát három és fél hónapos koráig kizárólag anyatejjel táplálta az édesanyja. Ez idő alatt a nő egy szoptatós anyáknak kifejlesztett vitaminkészítményt szedett, amelyből a három havi adag 7200 forintba került.

Ezt követően a gyermek - 1 éves koráig - tápszert kapott, amelynek havi költsége nagyjából 5600 forint volt. A cumisüvegeket és a cumikat sterilizáló folyadékkal fertőtlenítették, amelyre egy hónapban körülbelül 2 ezer forintot költöttek.

A hozzátáplálás időszakának kezdetekor a család beszerzett egy pihenőszéket, majd később - amikor a kisded már stabilan tudott ülni - egy etetőszéket is.

Ezek összértéke mintegy 38 ezer forint volt. A gyermek saját étkészletet - tányért, tálat, szívószálas poharat és evőeszközöket - is kapott, 6400 forintért.

A bébiétel ára 300 és 560 forint között mozgott, erre Emeséék azonban csak ritkán - utazások vagy elhúzódó orvosi vizsgálatok esetén - költöttek.

Spórolásképp - az átlagos napokon - az anya külön főzött a picinek, illetve később már a kislány is ugyanazt ette, mint a szülei, csak pürésített formában. Ehhez beszereztek egy botmixert, 5300 forintért. A gyermek 1 és 3 éves kora között napi fél liter junior italt kapott, ennek költsége egy hónapban 7500 forint volt.

Később a rácsos kiságyat egy junior ágyra cserélték, amely a habszivacs matraccal és az új ágynemű-garnitúrával együtt mintegy 56 ezer forintba került. Szükség volt továbbá egy kis asztalra és székre, valamint egy fellépőre is. Ezek összesen 14700 forintba kerültek.

A szülők a kötelező oltások mellett 3 ajánlott oltást is beadattak kislányuknak, ezek összköltsége több mint 100 ezer forint volt. Ezzel együtt a baba érkezésétől a gyermek 3 éves koráig körülbelül 900 ezer forintot költöttek a szülők szerelmük gyümölcsének gondozására. Ebből 360 ezret csak a pelenkázás költsége tett ki.

Eméséék példája nem egyedi, ugyanis a babavárás kezdetétől gyermeked 3 éves koráig alsó hangon te is 1,2 millió forintot költesz majd a gyereknevelésre.

(Természetesen játékokra és ruhákra is jelentős összeg elmegy ez idő alatt, de ez annyira egyén- és helyzetfüggő, hogy nem lehet megbecsülni a havi költségeket - így a cikkben ezeket nem soroljuk tételesen.)

Az óvoda- és iskolakezdésnek is borsos ára van

Azt szokták mondani, hogy idővel egyre könnyebb lesz a teher a szülők vállán. Ez részben igaz, ugyanis a gyerekek az évek múlásával egyre önállóbbak lesznek, ráadásul a napuk nagy részét közösségben töltik majd.

Az anyagi teher azonban nem csökken, sőt! Az óvoda- és iskolakezdés egyes családok pénztárcáját jobban megterhelik, mint egy kisbaba ellátásának költségei.

Ebben a kategóriában nem részletezzük a tételeket, hiszen az adott intézmény kéréseitől is nagymértékben függ, hogy mennyi mindent kell beszerezned. (Azonban, ha kíváncsi vagy, olvashatsz a további, tételes költségekről is.) Továbbá az sem mindegy, hogy állami vagy magán óvodát és iskolát választasz-e.

Mindenesetre Emese és családja tapasztalatai alapján annyit elmondhatunk, hogy az óvoda esetében havi 12 ezer forintos, az iskolakezdéskor pedig mintegy 35 ezer forintos költséggel biztosan számolnod kell.

Ez utóbbiban azonban még nincs benne a tanulósarok kialakításának - tehát az íróasztal és a szék - ára.

Oké, de ki tud így megtakarítani?

Emeséék kiadásait látva joggal merül fel benned a kérdés, hogy vajon ilyen költségek mellett hogyan tudsz majd egy külön előtakarékossági számlát is fenntartani, hogy megalapozd gyermeked jövőjét.

Nem szabad kétségbeesni, ugyanis néhány egyszerű praktikával könnyen lefaraghatsz a mindennapi kiadásokból.


Spórolási tippek kezdőknek és haladóknak

Bizonyos bútorokat és kellékeket, de akár babaruhákat is be tudsz szerezni féláron, ha átböngészed a tematikus Facebook-oldalak és -csoportok kínálatát. Ugyanis rengeteg kismama árulja ilyen felületeken azokat a holmikat, amelyekre már nincs szüksége.

A legtöbb pénzt azzal spórolhatod meg, ha te főzöl a családnak. Így ugyanis egy adag ételért akár 600 forinttal kevesebbet fizetsz majd, mintha rendelnéd. Emellett a tudatos vásárlással is csökkentheted a kiadásokat.

Jelentősen visszafoghatod a kiadásokat akkor is, ha lemondasz az automatás kávéról és a munkahelyed büféjében kínált - sokszor túlárazott - péksüteményekről. Inkább vigyél magaddal otthonról frissen főzött kávét termoszban, valamint készíts magadnak néhány szendvicset.

Emellett érdemes regisztrálnod az általad leggyakrabban látogatott üzletek törzsvásárlói programjaiba is. Egyes boltok ugyanis különböző akciókkal - például levásárolható pontokkal vagy 10-20 százalékos kedvezményekre váltható kuponokkal - hálálják meg a hűségedet.

Bár úgy tűnhet, hogy ezekkel a praktikákkal csak minimális összegeket spórolhatsz meg, higgy nekünk: sok kicsi sokra megy.

Ha csak napi 400 forintot le tudsz faragni a kiadásokból, az egy hónapban már átlagosan 12 ezer forintnyi pluszt jelent.

Ha ezt az összeget a babád születésétől kezdve gyermek megtakarításba fekteted, akkor több mint 4,6 millió forintot gyűjthetsz össze gyermekednek, mire eléri a 18 éves kort.

Promóció (x)