"A gyerekek tünetmentes szuperterjesztők" - Új típusú tanrend bevezetésére lenne szükség

A Liga Szakszervezetek elnöksége más-más javaslatot tesz alsósoknak, felsősöknek és középiskolásoknak.

A koronavírus-járványra tekintettel különleges (digitális) oktatási rendszer bevezetését kéri a közoktatásban a kormánytól a Liga Szakszervezetek elnöksége.

Azt javasolják, hogy az új típusú tanrendet már az őszi szünet utáni első tanítási naptól vezessék be a téli szünetig. Egyúttal arra kérték a kormányt, hogy indokolt esetben a járványhelyzet megszűnéséig folytassa a különleges oktatási rendszer gyakorlatát.

Középiskolákra ás általános iskolákra eltérő javaslatot tesznek

A digitális oktatási rendszert a Liga Szakszervezetek elnöksége alapvetően a középiskolákban javasolja. Az általános iskolák esetében azon osztályoknál ajánlják ezt az eszközt, ahol fertőzést állapítottak meg.
Kiemelték, hogy az általános iskolák alsó tagozatán elengedhetetlen a személyes jelenlét, ezért az elsőtől a negyedik évfolyamig továbbra is biztosítani kell a napi szintű tantermi oktatást.

A felső tagozat azon tanulók számára, akiknél nem megoldható a digitális tanrend szerinti hatékony otthoni tanulás, az iskolákban kell megszervezni a különleges oktatási rendszer szerinti képzést - írták.

Szülők, akik nem tudják megoldani a gyermekfelügyeletet

Azt javasolják: azon szülők számára, akik másképp nem tudják megoldani gyermekük felügyeletét és ezt igénylik, legyen lehetőség - a különleges oktatási rend működésének ideje alatt - táppénz igénybevételére a gyermek 14 éves koráig.

Új szempontrendszer szükséges

Fontosnak tartják azt is, hogy készüljön egyértelmű szempontrendszer annak eldöntésére, mely osztályokban indokolt a különleges oktatási rendszer bevezetése. Ez alapján pedig a rendszer - adott intézményben történő - életbe léptetése az intézményvezetők felelőssége legyen.

A gyerekek tünetmentes vírushordozók

A Liga Szakszervezetek elnöksége e különleges oktatási rendszer bevezetését egyebek mellett azzal indokolta, hogy a koronavírus-járvány terjedésének kiemelt területe az iskola. A gyerekek jelentős része tünetmentes vírushordozó, és így ők egyfajta "szuperterjesztőként" részesei a járvány rendkívül agresszív előretörésének, így fertőzve meg pedagógusaikat, szüleiket és nagyszüleiket, valamint mindazokat, akikkel közlekedésük során találkozhatnak.

"Ezzel a módszerrel jó eséllyel elérhető, hogy a vírusterjedés gyorsasága jelentősen csökkenjen. Kevesebb lehet a fertőzött, csökkenhet a halálozások száma. Elkerülhető a közoktatás teljes egészében történő bezárása, valamint a gyermekeikkel kényszerből otthon maradó munkavállalók tömegeinek munkából való kiesése, a gazdaság összeomlása" - áll a közleményben.

Forrás: MTI
Fotó: Freepik