Avokádó az igazi szuperfood! Mikortól adhatod a babának? 5 egészséges és gyorsan elkészíthető recept!

Az avokádó egy igazi szuperfood, amelynek számos egészségre gyakorolt hatása ismert! Cikkünkben 5 egészséges és szuper gyorsan elkészíthető receptet ajánlunk, miközben azt is megtudhatod, hogy babák, gyerekek mikortól fogyaszthatják.

Az avokádó egy –ma már könnyen hozzáférhető - igazi szuperfood, amit vétek lenne kihagyni a családi étrendből! A tápláló zöldség világoszöld húsa rengeteg értékes olajat és fehérjét tartalmaz. Több mint 25 alapvető tápanyagban gazdag, például A, B, C, E és K-vitaminokat, rezet, vasat, foszfort, magnéziumot, káliumot, rostokat, omega-3 zsírsavat, folsavat és sok más hasznos tápanyagot tartalmaz.

Javítja az emésztést, serkenti az agyműködést, szabályozza a szívet
A természetes omega-3-mat tartalmazó élelmiszereket minden kisgyerekes anyuka vadássza, hiszen az omega-3 az agy általános „karbantartójaként” közismert. Az avokádó B-vitaminjai többek között segítik az agysejtek alváshormonjainak (melatonin) termelését, azaz hozzájárulnak a gyerekek nyugodtabb alvásához.
Az avokadónak számtalan további egészségre gyakorolt jótékony hatást tulajdonítanak még, például könnyíti az emésztést, javítja a szem egészségét, szabályozza a szívműködést.

Az avokádót már a 10 hónapos babának adhatod
Ugyanakkor érdemes odafigyelni a modern dietetikusok óvatos véleményére is. A táplálkozási szakemberek ugyanis a fenntartható táplálkozást támogatják, ami azt jelenti, hogy elsősorban szezonális és hazai termékeket ajánlják fogyasztani. Ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne az avokádót a gyerekek étkezésbe beiktatni, mert lehet. Csak hogy a modern dietetikusok azt hangoztatják, hogy elsősorban a hazai termékek közül válogassuk ki az ételeink elkészítésére szánt alapanyagokat. Mindamellett, hogy az avokádó már külföldön (már ahol megterem) 6 hónapos kortól megengedett, itthon csak 10 hónapos kortól ajánlják.

Mire ügyeljünk az avokádó felhasználásakor?
Az egzotikus csemege akkor felhasználható, ha a héja egy kissé puha, és azt már be tudjuk nyomni. Nem baj, ha nem így vesszük meg a boltban, tegyük ki pár napra szobahőmérsékletű konyhapultra, ahol az avokádó magától utóérik.

Szerencsére az elkészítésével nem kell sokat bajlódni (még főzni sem kell, sőt, nem is szabad), hanem egyszerűen csak kettévágjuk a zöldséget, és egy kiskanállal pillanatok alatt kikanalazzuk a húsát, a kőmagot eltávolítjuk. Egyáltalán ne ijedjünk meg, ha a húsa viszonylag rövid állás után elkezd majd megbarnulni, ez természetes, és az élelmiszer értékét egy csöppet sem befolyásolja.
Miután a zöld avokádóhúst elvilláztuk, keverhetünk hozzá, főtt tojás, kaviárt, apró kockára vágott füstölt lazacot, tejfölt, bármit, amit a család szívesen elfogad. Ízesíthetjük sóval, szerecsendióval, borssal és szinte bármivel, ami csak a fogunkra való.


Receptek avokádóval - 5 egészséges recept, amit készíts el a családnak!
 

1. Avokádó szendvicskrém: vendégváró finomság, egészséges uzsonna
Az avokádó húsát villával, elpépezzük, sóval, frissen facsart citromlével fűszerezzük, hozzákeverünk egy kevés krémsajtot.  Kenyérre ízletes, egészséges szendvicsfeltétként kínálhatjuk. Lehetőleg minél frissebben készítsük el.

2. Avokádókrém majonézzel, zöldfűszerekkel
Az avokádópüréhez nem krémsajtot, hanem jó minőségű  majonézt és illatos zöldfűszereket adunk, például kevés korianderrel, petrezselyemzölddel vagy majoránnával fűszerezzük.
Ha a gyerekek szívesen eszik a főtt tojást, akkor tojásba töltve tálalhatjuk, hogy még mutatósabb legyen A majonéz tetszés szerint kicserélhető ketchup-ra – talán így könnyebben elfogadhatóbbá válik a nagyobb gyerekek számára.

3. Avokadós kuszkuszsaláta natúr csirkemellel
15 deka kuszkuszt 3 dl vízben lassú tűzön puhára párolunk, sóval, kevés borssal ízesítjük. Miután elkészült, kihűtjük.
Az avokádót, paradicsomot, kígyóuborkát, ruccolát, főtt tojás sárgáját nagyon apró kockára vágjuk, és összekeverjük a kihűlt kuszkusszal. Az arányt annak alapján állíthatjuk be, hogy mennyire szeretnénk, ha a salátaköret éppen hogy zöldséges vagy nagyon is zöldséges legyen.
Kevés sóval, citrommal, olívaolajjal, bátran ízesíthetjük kevésbé használatos zöldfűszerekkel: mentalevéllel vagy korianderrel.
Natúr csirkemell mellé köretnek kínáljuk.

4. Kókuszjoghurtos hideg avokádóleves
A hideg avokádókrém leves nem más tulajdonképpen, mint egy hűtött uborkakrém leves avokádóval megbolondítva. A hozzávalókat jól összeturmixoljuk, és hideg levesként tálaljuk.
Hozzávalók: 2,5 dl húsleves, 2 dl kókuszjoghurt, 2 érett avokádó, 3-4 vastagabb szelet kígyóuborka, kevés újhagyma zöld szára, kevés koriander, citromlé, só, bors ízlés szerint.
Pirított zsemlekockával tálaljuk.

5. Gyümölcsös avokádókrém mézzel
Összeturmixoljuk a hozzávalókat, és a kisgyerek már eheti is: 1 érett avokadó, 2 banán, 6 kivi, méz ízlés szerint. Ne feledjük, ezt a receptet csak 1 éves kortól adhatjuk a gyerekeknek!

Cikk forrása: Anyapuszi és Apapacsi