Így sikerülhet leszoktatni a kisgyereket a cumiról

• Szerző: Papás Mamás Magazin

A cumiról való leszoktatás egyik lehetséges technikája, hogy jobb alternatívát kínálsz a babának, kisgyereknek, mint a cumi.

Ha már rászokott a baba, kisgyerek a cumira (mert mi szülők sikeresen rászoktattuk), akkor nyugtasson a tudat, hogy egyszer valamikor abba is hagyja magától, ugyanis egy idő már nem lesz rá igénye. Úgy lehet észrevenni, hogy mikor jött el a megfelelő időpont a leszokáshoz-leszoktatáshoz, hogy a baba, kisgyerek már hosszabb ideig képes nélkülözni a cumikát, "elfelejtkezik" róla, saját maga kiveszi a szájából, és félreteszi, amíg mással van elfoglalva.

Ebbe a folyamatba ne avatkozz be erőszakosan, ne tüntesd el hirtelen a cumit, mert a hirtelen eltűnés csak veszteségérzetet alakít ki nála. Egyszerűen hagyd nyugodtan, a maga medrében alakulni a cumiról való leszokást, és közben figyeld, miként érik meg gyermeked az elengedésre.
Ha 2-3 éves korában mégsem jött volna el a megfelelő időpont, akkor pár dologgal te is tudsz neki segíteni.

Tippek a cumiról való leszokáshoz

Kezdetben magyarázd el neki, hogy szeretnéd, ha egyre kevesebbet cumizna, hogy több hely maradjon a szájában a fogacskái számára. Minél érthetőbb és hihetőbb magyarázatot adsz, annál inkább el fogja tudni fogadni az érveidet.

1.# A világos magyarázat után gyakoroljátok azokat a helyzeteket, amikor a cumi veletek van ugyan, illetve elérhető távolságban, de még sincs használatban. Játék közben ott van a polcon, séta közben ott lapul a táskában, de mégsincs elővéve. A lényeg, hogy látható és elérhető távolságban legyen a kisgyerektől.

2.# A kisgyermeknek azt kell éreznie e közben, hogy te támogatod őt, és nem pedig durván beleavatkozol a dolgaiba.

3.# Nagyon-nagyon dicsérd meg, ha már sikerül kisebb-rövidebb időszakot cumi nélkül eltöltenie. Örülj az apró sikereknek is, és ne ess kétségbe, ha hosszabb ideig mindig vissza-visszatér a cumikájához.

4.# Amikor már jól haladtok, újra üljetek le, és beszéljétek át komolyan, hogy most már nem fogjátok a sétára magatokkal vinni a cumit. Az most itthon marad, és megvár titeket.
Fontos, hogy elmagyarázd, hogy mi következik, mert akkor könnyebben el fogja fogadni a következő lépést.

5.# Bármikor, amikor kéri a cumit, add oda neki.

6.# Amikor gyermeked már egyre magabiztosabbá válik cumi nélkül is, elköszönhettek tőle közösen. Ennek a búcsúnak legyen egy előre megkomponált, kedves rituáléja.

Eldobhatjátok egy szép hegycsúcson, ahol a tündérek szárnyán Cumiországba repül (vagy a fa koronáin landol, ha ügyetlenül dobjátok el); családi kirándulás közben felakaszthatjátok egy - közösen kiválasztott - varázsfára az erdőben, amit a manók magukkal visznek meseországba; esetleg elbábozhatjátok otthon, ahogy a mese főszereplője magával viszi végleg. Fontos, hogy ebbe az utolsó búcsúba a gyermeked is beleegyezzen.

Az országban több helyen is található hivatalos cumifa, például az egyik a Nyíregyházi Állatkertben. Szerencsés lenne, ha ez a jó gyakorlat szélesebb körben elterjedne, és még több cumifával lehetne találkozni hazai gyerekprogramokon, családi helyszíneken.


Fotó: szabolcshir.hu

7.# Régen szokás volt, hogy a gyerekek a nagyobb ünnepek idején hagyták el a cumit, akik "önként" odaadták a nyuszinak, Télapónak, Jézuskának.

Amit ne tegyünk

8.# A cumikát ne vegyük el drasztikusan egyik pillanatról a másikra a kisgyerektől úgy, hogy nem is szólunk neki.

9.# A cumikát ne kenjük be csípős, keserű dolgokkal.

Mi lehet a cumi alternatívája?

Addig is, amíg a leszoktatás folyamata zajlik, pár apró dologgal megpróbálhatod helyettesíteni a cumikát.

10.# Ha a cumi csupán nyugtató eszköz, akkor szeretgesd, babusgasd, ölelgesd a kisgyereket még többet, ha szomorú. Beszélj vele a problémájáról. Hallgasd végig őt akkor is, amikor neked apróságnak tűnik a gondja. Kérdezgesd őt, hogy kibeszélhesse magából a kis bánatát. Ne hagyd, hogy féljen, szorongjon.

11.# Ha egy gyereket érzelmi biztonság vesz körül, akkor az önbizalmat épít, és később ő is meg fogja tudni nyugtatni saját magát.

12.# Lehet egy újabb baba vagy plüssfigura a "barátja", akit megölelhet, és akinek a szorítása jó érzést vált ki belőle.

13,# Használd ki az alkalmat arra, hogy a gyerek egészséges nasikat rágcsáljon. Zöldségek, gyümölcsök rágcsálása (répa, körte, alma) nem csak egészségesek, hanem a rágóizmokat is kitűnően alakítják, ami a beszédfejlődéshez elengedhetetlen, ráadásul a harapási, rágási igényét is csillapíthatod velük.

Kezdőfotó: Freepik