Hány hónapos kortól szabad a babákat naptejjel kenni? Mire ügyelj, ha napozó krémet használsz csecsemőknél?

Hogyan szabad a babákat naptejjel kenni? Milyen gyakran kenjük a csecsemőket, babákat? Mire figyeljünk, ha strandra, vízpartra készülünk? Hasznos tanácsok szakembertől!

Sok szakértő a babák naptejjel történő bekenését 1 éves kor alatt egyáltalán nem ajánlja, mondván, a babák bőre még érzékeny, emiatt felesleges még napvédő krémmel is terhelni a finom, éretlen bőrüket. A Német Dermatológiai Prevenciós Munkacsoport és a Német Ráksegélyszolgálat azonban óvatosságra int: „Babák esetén a napozó krémeket nem kell teljesen elhagyni, hanem körültekintéssel kell azokat használni!” – hívják fel a figyelmet a szakemberek.

Amikor a helyzet úgy kívánja, akkor használjunk naptejet babáknál, de ne mindenáron. Egyes esetekben nem is muszáj a baba teljes testét bekenni, hanem elegendő csak bizonyos testrészeket.
Nézzük, mire kell ügyelni.

  • Tény, hogy a babáknak a felnőttekéhez képest relatív nagyobb a bőrfelületük. A naptejek pedig különböző kemikáliákat tartalmaznak, ami a bőrfelületen keresztül szívódik fel. Ha a babákat bekenjük naptejjel, akkor relatív több kemikália jut az ő kis szervezetükbe, mint ugyanannyi mennyiségtől a felnőttekébe.
     
  • A babák még nem tudnak rendesen izzadni, hogy magukat lehűtsék. Az izzadást a szervezetnek meg kell tanulnia. A napvédő krémek az izzadást különösen meg tudják nehezíteni, tehát emiatt nem ajánlatos 1 éves kor alatt a teljes testfelületet gazdagon bekrémezni.
     
  • 11h és 15h óra között nem szabad a babákat napra vinni, hanem árnyékos helyen kell velük tartózkodni. 10-15 perc már elegendő ahhoz, hogy a baba bőre napvédelem nélkül teljesen leégjen.


Ha a babát folyamatosan éri a nap, akkor 2 óránként be kell kenni (Kép: Frreepik)

Ezekre ügyelj, ha naptejet használsz babáknál, kisgyerekeknél

1. Sok esetben, például egy tavaszi séta során, elegendő, ha a babát csak ott krémezzük be, ahol nem fedi őket a ruha. (Ha a baba a napon pancsol, tóparton vizezik, akkor teljesen be kell kenni a babát).

2. Kifejezetten babáknak alkalmas naptejet használj! A felnőtteknek gyártott napvédő krémek hormonokkal, allergénanyagokkal lehetnek tele. Zselés vagy alkoholos kozmetikumokat szintén kerüld, mert ezek a baba bőrét irritálhatják vagy kiszáríthatják.

3. Teszteld a baba bőrén a naptejet! Ha elsőként használsz egy fényvédő krémet, akkor mindenképpen teszteld a baba bőrén. Először egy kis bőrfelületre vigyél fel minimális mennyiséget. Ha a baba erre rosszul reagálna, például a kis bőre kipirosodik, akkor egyértelmű, hogy az nem jó a babának. Ilyenkor szerezz be újabb naptejet, próbálkozz érzékeny bőrre való illatanyag- vagy más károsanyag-mentes napozó krémmel.

4. Optimális, ha indulás előtt körülbelül 30 perccel, még otthon kenjük be a babát, kisgyereket – ennyi idő szükséges ugyanis ahhoz, hogy a krém beszívódjon, és kifejtse védőhatását.

5. Ha folyamatosan tartózkodunk a napon, akkor a bekenést körülbelül 2 óránként újra kell ismételni. Akkor is 2 óránként kenjük be a babákat, ha vízlepergető krémet használunk, és még 2 óra múlva is ragad a baba bőre.

6. Strandolás alkalmával általában a füleket, talpakat, szem környékét szokták kihagyni a szülők – ezekről se feledkezzünk meg.

Forrás: BabyCenter