Édesburgonya az ideális bébiétel! Ezért adjuk rendszeresen babáknak, kisgyerekeknek

• Szerző: Papás Mamás Magazin

Az édesburgonya kiváló rost-, vitamin- és ásványi anyagforrás, ezért építsük be a baba, kisgyerek étrendjébe.

Az agy fejlődése csecsemőkorban a legerőteljesebb, az idegek megfelelő kialakulásához csecsemő- és kisgyermekkorban szükség van a napi 0,6-1,2mg/kg vas bevitelére.
Az édesburgonyát, ami tele van vassal, már 6 hónapos kortól adhatjuk a babáknak, ugyanúgy, mint a sárgarépát vagy a tököt.

Az édesburgonya ideális bébiétel

A hozzátáplálás legelején érdemes olyan alapanyagokat választani, amelyeknek nincs nagyon erőteljes ízük. Ezért lehet remek választás az édesburgonya, ráadásul könnyen vegyíthető más pürékkel is.

Egyrészt azért tartjuk ideális bébiételnek, mert a batáta nem tartozik azon növények közé, amelyek felhalmozzák a nitrogént, ugyanis a termése a talaj magas nitrogénkoncentrációjának esetén nem növekszik (ennek ellenére is pici babáknak mindig frisset és lehetőleg biot vásároljunk), másrészt tele van vitaminnal és ásványi anyaggal, amely a babák és kisgyerekek számára fontos.

A batata rendkívül egészséges

  • Az édesburgonya szénhidrátban és béta-karotinban gazdag.
  • C-vitamin-tartalma 15-30 mg/100 g, de tartalmaz B1, B2, B6, és E vitaminokat is. A többi zöldségféléhez képest sok, 1,5-2 g/100 fehérje található benne, amelynek összetétele a tojáséhoz hasonló.
  • Értékes ásványi anyagokat tartalmaz: kalcium, vas, magnézium, mangán, kálium, foszfor, nátrium, szelén, réz és cink is található benne.

A magyar neve valamennyire megtévesztő, ugyanis bár a megvastagodott tároló-gyökere, amelyet fogyasztunk, nagyban hasonlít a burgonyához, rendszertani besorolása mégsem burgonya-, hanem a szulákféle.

A batáta gumóit sütve, párolva, grillezve, főzve, pürésítve, köretként vagy főzelékként, de még akár sütemény formájában is adhatjuk a kisgyerekeknek.